Výzkumné centrum v Dobřanech bude vyvíjet titanové nanostruktury

Aktuality |

Centrum bude vyvíjet například profily z nanostrukturního titanu, využitelné ve stomatologii nebo chirurgii nebo speciální slitiny a superslitiny pro jaderné strojírenství.




***tisková zpráva společnosti Comtes FHT

17. února byl v Dobřanech u Plzně oficiálně odstartován projekt Západočeského materiálově metalurgického centra, který se stane významným centrem aplikovaného výzkumu kovových materiálů v České republice. O jeho významu svědčí i skutečnost, že toto ambiciózní výzkumné pracoviště společnosti COMTES FHT s rozpočtem 430 miliónů korun bude podpořeno dotací z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace ve výši 350 miliónů korun. Z toho poskytne 85 % Evropská unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj a 15 % ČR ze státního rozpočtu.

 

Již delší dobu se u nás vede diskuse o nutnosti posilovat růst konkurenceschopnosti, odvíjející se od zvyšování přidané hodnoty naší práce. Je to protiklad dřívější strategie konkurovat levnou pracovní silou. Máme-li tedy vstoupit do první ligy rozvinutých zemí, nezbývá než zvyšovat inovační potenciál naší ekonomiky. Je nutno preferovat kvalitní, zejména vysokoškolské vzdělání a špičkový výzkum, spolupráci univerzit s průmyslem a byznysem. Nově budované Centrum aplikovaného výzkumu kovových materiálů může být v tomto směru ukázkovým příkladem.

Západočeské materiálově metalurgické centrum vznikne v průmyslové zóně Nad Nádražím v Dobřanech rozšířením stávajícího výzkumného areálu. Specializovat se bude na vývoj moderních kovových materiálů, technologie jejich výroby a zpracování.

„Centrum bude vyvíjet například profily z nanostrukturního titanu, využitelné ve stomatologii nebo chirurgii nebo speciální slitiny a superslitiny pro jaderné strojírenství“, uvedl v této souvislosti výkonný ředitel centra a předseda představenstva COMTES FHT ing. Libor Kraus. „Naší vizí je být přední západočeskou organizací, která bude zajišťovat výzkum a vývoj v oblasti kovových materiálů, zavádění nových technologií tváření a tepelného zpracování kovů ve strojírenství, automobilovém průmyslu a energetice. Současně i  propojit české výrobce se zdroji a příležitostmi, umožnit přivést nové myšlenky a objevy na mezinárodní trh“.

V rámci projektu rozvrženého do čtyř let (do 31.prosince. 2014) budou vybudovány nové nebo rozšířeny stávající výzkumné kapacity o celkové rozloze 3 268 m2. Jde především o metalurgickou laboratoř s technologiemi pro metalurgické zpracování, včetně válcovací stolice kvarto nebo univerzálního tvářecího stroje. Vzniknou též laboratoře numerické simulace a klimatizované prostory pro metalurgická měření a termofyzikální analýzy.

Po výstavbě a vybavení přístroji se v centru od poloviny roku 2012 rozběhnou výzkumné aktivity. Budou zaměřeny na materiálový výzkum a konkurenceschopné strojírenství. Na 40 výzkumných pracovníků zde bude zkoumat termomechanické procesy a vyvíjet nové oceli a kovové materiály pro speciální aplikace.

V roce 2014 bude toto pracoviště zaměstnávat nejméně 60 osob, z toho dvě třetiny výzkumných pracovníků. Podle Zbyška Nového, ředitele výzkumu centra, bude více než 60 % všech výzkumníků mladších 35 let. Ve snaze přilákat nadané studenty vysokých škol a mladé vědecké pracovníky budou v laboratořích centra probíhat praktická cvičení a stáže studentů a doktorandů. Centrum bude též poskytovat témata pro řešení výzkumných, diplomových a doktorandských prací.

Cílem je, aby západočeské materiálově metalurgické centrum symbolizovalo nový model spolupráce mezi výrobci a výzkumem a ve svém oboru se zařadilo mezi evropskou špičku.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.