Významné odchovy v pražské zoo: rypoš obří, gepard i trnorep mezopotámský

Aktuality |

Rok 2014 přinesl Zoo Praha řadu úspěchů. Byla vyhodnocena jako 7. nejlepší zoologická zahrada na světě, její návštěvnost již přesáhla 1 350 000 návštěvníků - a s celkem 228 rozmnoženými druhy zvířat dosáhla svého historického rekordu.




tisková zpráva Zoo Praha

Rovněž 1227 mláďat narozených do konce listopadu představuje jeden z nejlepších výsledků. Kromě toho během roku přivítala 18 nových druhů zvířat.
„Zdůraznil bych, že odchov trnorepa mezopotámského jsme si díky Petrovi Velenskému připsali jako úplně první zoo na světě,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Také odchov tří mláďat supa mrchožravého znamená velký úspěch týmu Antonína Vaidla – v tomto případě o to významnější, že bezprostředně navazuje na ochranářské projekty na Balkáně, na kterých se podílíme. Odchov rypoše obřího, který se podařil chovatelům vedeným Pavlem Brandlem, je pro zoologické zahrady výjimečný, a ačkoli jej ocení spíše odborníci, rozhodně to nesnižuje jeho význam. Z pohledu veřejnosti budou nejzajímavější mláďata gepardů, ta však budou k vidění až na jaře.“
Přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších odchovů i příchodů zvířat naleznete v tabulce a v podrobném přehledu. Pravdou ale je, že v záplavě mláďat a přírůstků jde o velmi úzký a do jisté míry subjektivní výběr.

Plazi a obojživelníci:

Trnorep mezopotámský: Býložravý ještěr s trnitým ocasem z pomezí Iráku a Iránu. Velmi vzácně chován v lidské péči. Zoo Praha chová mladý pár v expozici plazů od roku 2012. Samice Sára letos nakladla vajíčka dokonce dvakrát, z nichž se nakonec vylíhlo celkem
27 mláďat. V rámci světových zoo jde u tohoto druhu o první rozmnožení na světě.

Chřestýšovec mangšanský: Dva a půl metrů dlouhý jedovatý had, který dlouhou dobu unikal pozornosti vědců. Objevili ho až před pětadvaceti lety při výstupu na jihočínskou horu Mang Šan, kde žije v nadmořské výšce 700 až 1300 metrů. Čínské úřady odhadují, že jich na světě žije jen okolo 500. Poprvé ve své historii ho letos představila i pražská zoo. Na jaře by je ráda rozmnožila.
Velemlok čínský: Zoo Praha letos otevřela unikátní Velemlokárium, kde jsou k vidění největší obojživelníci světa – velemloci čínští. Svou vzácností jsou často přirovnávání k pandě velké. Letos do Velemlokária přišli tři dospělí jedinci – z toho největší velemlok čínský v Evropě jménem Karlo, který svou délkou dosahuje 156 cm.

Varan molucký: Velmi vzácný druh varana ze souostroví Moluky byl objeven až v roce 1997. Pražská zoo je letos jediná na světě, které se jejich odchov úspěšně zdařil. Celkem pět mláďat varanů moluckých se vylíhlo v půlce září, jsou zdravá a mají se čile k světu.

Ptáci

Sup mrchožravý: Zoo Praha je historicky nejúspěšnějším chovatelem tohoto ohroženého dravce, proto jí bylo svěřeno vedení plemenné knihy a záchovného programu. Letos se podařilo poprvé na světě odchovat tři mláďata na jednom hnízdě. Trojčata nejohroženějšího evropského supa vyrostla pod adoptivními rodiči. Mláďata odchoval zkušený pražský pár s pomocí chovatelů, kterému se letos nevylíhla vlastní.

Amazoňan modrobradý: V pražské zoo se letos podařilo poprvé rozmnožit také amazoňany modrobradé. Rodiče letošních mláďat byli odchování uměle v inkubátoru z vajec zadržených na ruzyňském letišti v roce 2005. Po devíti letech se tak podařilo tyto papoušky, původem z Brazílie, rozmnožit. V evropských zoo se jedná navíc o jediná vylíhlá mláďata tohoto druhu.

Kondor menší: Jedná se o vzácně chovaný druh, který je chován pouze ve třech evropských zoologických zahradách. Od letošního roku jsou v Zoo Praha tři jedinci kondora menšího. V budoucnu najdou svůj domov v průchozí jihoamerické voliéře v Rákosově pavilonu.

Kondor královský – Letos se do Zoo Praha vrátil jeden z nejbarevnějších dravců. V pražské zoo byl naposledy k vidění v roce 1967. Podařilo se nám získat dospělý pár pocházející z Holandska. Od léta jej mohli návštěvníci vidět ve voliérách dravců ve spodní části zoo.

Savci

Rypoš obří – Podzemní hlodavec, který se orientuje v labyrintu chodeb pomocí vnímání otřesů, magnetismu a zvuků. Další zvláštností je jeho společenský život – jeho kolonie připomínají kolonie eusociálního hmyzu – v kolonii je jediná samice, která se rozmnožuje, a ostatní jedinci razí chodby a vyhledávají potravu. Tohoto bizarně vypadajícího zástupce podzemních hlodavců odchovává Zoo Praha jako jediná zoo v Evropě v pavilonu Afrika zblízka. Z původního sólového samce a tří samic se podařilo sestavit chovný pár a letos v říjnu se narodila tři mláďata.

Gepard – Tito nejrychlejší savci na světě jsou dnes kriticky ohroženým druhem. Zoo Praha chová gepardy od roku 1933. První mláďata se podařilo odchovat v roce 1972 jako v jedné z prvních institucí na světě. Samice Savannah nyní odchovává čtyři mláďata, narozená v listopadu. První, nejkritičtější období mají mláďata zdárně za sebou.

Gibon stříbrný – Poprvé v historii pražská zoo začala s chovem gibonů stříbrných. Devítiletá samice AlanAlang přišla do Prahy z anglického Howlets a stejně starý samec Flip z Mnichova. Jedná se o poměrně vzácný, ohrožený druh a to jak v přírodě, tak v lidské péči. V celé kontinentální Evropě se nyní vyskytuje pouze šest gibonů. Nový pár na sebe zatím reaguje velmi dobře.

Mravenečník velký – Málo savců má tak svébytný vzhled jako právě mravenečníci velcí. Pražská zoo je s přestávkami chová od počátku padesátých let, zatím se ale nepodařilo odchovat žádná mláďata. Letos do Zoo Praha dorazila dvě rok a půl stará zvířata – samec Hannibal z Madridu a samice Ella z Varšavy. V listopadu se poprvé začalo s jejich spojováním.

Kromě výše zmíněných druhů zvířat se Zoo Praha dočkala i dalších chovatelských úspěchů. Například unikátní odchov šesti mláďat kachniček obojkových se řadí mezi pět nejlepších letošních ptačích odchovů v Zoo Praha. Velkou radost měli chovatelé také ze dvou mláďat surikat, narozených letos v říjnu. Ve stejném měsíci se poprvé v historii pražské zoo narodilo mládě kočky rybářské a na konci listopadu se podařilo rozmnožit bércouny rezavé, které Zoo Praha chová od letošního roku jako jediná v České republice.
Mezi další významné letošní příchody do Zoo Praha patří příjezd nového mladého páru orlosupů bradatých, které do Prahy přivezl sám koordinátor Evropského záchranného programu (EEP) orlosupů bradatých Dr. Hans Frey. Jeden z nejdůležitějších příchodů v letošním roce je také srpnový příjezd nového sloního samce Ankhora. Ten je otcem již jedenácti potomků a v pražské zoo vystřídal sloního samce Mekonga. Do Prahy přišel z německého Tierparku Berlin. Ke konci října byl do pražské zoo, výměnou za samici Radju, také přivezen nový samec tygra malajského Johann.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.