Vědci z Northwestern University v Evanston (Illinois) představili suspenzi zlatých nanočástic v derivátu azobenzenu, která má zajímavou vlastnost: účinkem ultrafialového záření dočasně změní svoji barvu. Podle intenzity dopadajícího světla změní zlaté nanočástice svou vzdálenost a mohou se „překlápět“ mezi několika barvami. Film z této suspenze můžeme tedy osvítit a pomocí konkrétní masky docílit příslušného vzoru. […]
Vědci z Northwestern University v Evanston (Illinois) představili suspenzi zlatých nanočástic v derivátu azobenzenu, která má zajímavou vlastnost: účinkem ultrafialového záření dočasně změní svoji barvu.
Podle intenzity dopadajícího světla změní zlaté nanočástice svou vzdálenost a mohou se „překlápět“ mezi několika barvami. Film z této suspenze můžeme tedy osvítit a pomocí konkrétní masky docílit příslušného vzoru. Nová struktura je ale jen dočasná, po čase se vzor zase rozpadne a informace utone v šumu. Životnost například textu pak závisí jednak na vstupních podmínkách (osvícení i složení původní směsi), jednak na vnějším prostředí – ostré světlo nebo teplo například vzor zničí v několika sekundách; jinak lze zatím docílit čitelnost „vysvíceného“ textu až v řádu dní.
Podrobnosti SecurityWorld.
Poznámka: Využít by to šlo i tak, že informace by rychle zmizela při neodborné manipulaci (například vytáhnutí dokumentu ze sejfu jinde než v místnosti s určitým osvětlením apod.)
Viz také:
Inkoust, který po zaschnutí vybuchuje
Ze zákulisí neviditelných inkoustů
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.