Biologie |
Vědci z tokijské univerzity naučili běžné bakterie Escherichia coli luštit sudoku, zatím tedy v miniaturní variantě se čtvercem 4 x 4, kam se dopisují číslice od 1 do 4.
Jak postupovat? Vědci si vzali 16 různých, geneticky od sebe odlišných kmenů bakterií. Typ bakterie odpovídal vždy jednomu políčku hádanky. Každá z bakterií mohla vytvářet 1 ze 4 barviv; barva tedy odpovídá číslici. Některá políčka byla, tak jako vždycky na začátku hry, „vyplněna“, tj. rostla na nich bakteriální kolonie příslušné barvy. Pomocí RNA rekombinované a přenášené viry sdělily tyto bakterie informace o vstupních hodnotách (tj. vždy číslo políčka a hodnota číslice-barvy) dál. Bakterie byly naprogramovány tak, aby přijímaly tyto informace jenom od bakterií ve stejném řádku, sloupci nebo „vnitřním čtverečku“ (tato varianta sudoku má 4 „vnitřní“ čtverce 2 x 2), tj. tak, aby to odpovídalo omezujícím podmínkám. RNA přenášená viry bránila bakteriím syntetizovat barvu původních kolonií. Čtverečky byly tedy pomocí vylučování doplněny správnými barvami.
V principu prý nic nebrání tomu, aby se s použitím 81 typů bakterií a 9 barev takto řešilo i klasické sudoku 9 x 9.
Japonští vědci představili svůj systém na MIT v rámci soutěže International Genetically Engineered Machine.
Zdroj: New Scientist
Poznámka: Ale fungovalo by to takhle i pro těžší sudoku, kde se vylučování nedá provést v jediném kroku?
Obrázek: skutečně bakterie Escherichia coli
Na podobné téma viz také článek Jak organismy realizují úlohy digitálního typu
Komentáře
29.07.2014, 02:40
.... ñýíêñ çà èíôó!!...
03.01.2011, 10:37 czenek
Neřešitelnost
Zajímalo by mě, jak by se bakterie zachovaly, kdyby to sudoku bylo neřešitelné. Jestli by se nemnožily, nebo by tvořili nějakou směsici, nebo úplně náhodně ...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.