New Scientist ve svém pravidelném přehledu podaných patentů uvádí nápad, který by mohl mít pozitivní dopad pro velké množství lidí. Dialýza představuje pro člověka velkou zátěž, navíc není úplně účinná. Problém je přitom značně rozšířen – jen v USA je selháním funkce ledvin postiženo až 400 000 lidí.
Nevýhodou současných dialyzačních jednotek je hlavně jejich interakce s β2-microglobuliny (sérové proteiny, které produkuje imunitní systém). Tyto molekuly střední velikosti mohou stávajícími membránovými filtry projít, hromadí se v krvi a ve větší koncentraci mohou být toxické.
Problém by mohla vyřešit sada za sebou umístěných diamantových destiček, v nichž jsou vždy otvory o konkrétním průměru – postupně čím dál menším. V každé vrstvě se tak zachytí molekuly určité velikosti. Ucpaný filtr se pak znovu uvolní pomocí elektrického pole, které odstraní „filtrační koláč“.
Klíčové je i to, že takto navržený diamantový filtr je údajně i dostatečně malý, aby mohl být implantován do těla. Filtrace přitom probíhá za normálního krevního tlaku.
Filtr vyvinul William Fissell z Cleveland Clinic (Ohio) a vědci z University of Michigan.
Zdroj: New Scientist
Viz také:
Diamant z tequily
Diamant přišel o své prvenství
Existují u neutronových hvězd diamantové planety?