Dotaz: Statisíce utopených berušek

Biologie |

Na mořské pláži jsem jednoho rána našel asi sto tisíc utopených berušek. Bylo jimi poseté pobřeží v délce několika kilometrů...




***z dopisu čtenáře Science Worldu
…asi před týdnem (tj. někdy kolem 10. 7.), jsem se na své dovolené v Pobaltí setkal se zajímavým fenoménem, který si nedokážu vysvětlit. Na mořské pláži jsem jednoho rána našel asi sto tisíc utopených berušek. Bylo jimi poseté pobřeží v délce několika kilometrů. Jaká síla je přiměla letět se utopit do moře? Proč všechny v jeden den? Jak se dokázaly domluvit? Ten den byl význačný tím, že byl zrovna úplněk. Byla také změna počasí, protože končila neobvyklá dlouhotrvající vedra. Ale je tohle dostatečný důvod proto, aby se takově kvantum berušek letělo utopit?

***odpovídá doc. RNDr. Oldřich Nedvěd, CSc, Biologická fakulta Jihočeské univerzity
Hromadné migrace slunéček čas od času vyskytují po celé Evropě. Nejsou moc nápadné. V přímořských oblastech jsou pak odhaleny díky utopeným migrantům.
Slunéčka sedmitečná ve střední Evropě dokončují vývoj první generace koncem června a po krátkém žíru na místě vylíhnutí jsou připravena hledat nové zdroje potravy. Nekoordinovaně, ale poměrně dost hromadně odlétají, orientují se podle prvků v krajině. Létají dost pomalu a slabě a vítr je může odnést, kam nechtějí. Nad mořským pobřežím často fouká silný vítr jedním směrem. Když slunéčka pod sebou nevidí ubíhat krajinu, ale nestrukturovanou hladinu. Nemohou měřit rychlost letu, nevidí, co je pod nimi za rostlinstvo, tak sebou plesknou na "zem", tedy do moře, aby to zjistila. Utopí se a moře je při změně větru najednou vyvrhne na pobřeží.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.