Evoluce a překvapivá monogamie kojotů

Biologie |

Výzkumníci z Ohio State University sledovali po 6 let 236 „urbánních“ kojotů – totiž zvířat žijících v Chicagu. Genetické testy párů a jejich mláďat ukázaly, že monogamie párů byla stoprocentní. Ale těžko se v tom vyznat.




Monogamních druhů existuje v přírodě celá řada, nicméně podrobnější studium obvykle ukáže, že jsou monogamní „více-méně“. Celkem běžné jsou dokonce i případy lásky až za hrob, respektive utrápení se po ztrátě partnera. Ve sledovaném případě se zkoumala pouze věrnost za života partnera, i tak jsou však výsledky překvapivé.

V článku publikovaném v časopisu Journal of Mammalogy se přirozeně upozorňuje na to, že v původním prostředí se kojoti takto nechovají, jde snad o jakousi ekologickou adaptaci na příslušné prostředí. Přitom by to na první pohled mělo být spíš naopak. Kojoti v Chicagu existují ve velké populační hustotě a mají relativně dost potravy – což jsou právě okolnosti, které populace jinak posouvají od monogamie k polygamii (i třeba proto, že větší hustota populace rovná se větší příležitost někoho potkat).

Autoři výzkumu spekulují, že s monogamií souvisejí početné vrhy kojotů ve městech (což se zase dostává k otázce o vztahu xgamie a hustoty populace). Samice by hromadu štěňat rozhodně neuživila sama, otec se musí velmi snažit. To dělá pouze v případě jistoty (jistěže nikoliv vědomé), že je opravdu otcem. Sledovaní kojoti v Chicagu trávili dobu hárání vždy tak, že pár si pořád zůstával sobě na dohled. Monogamie snad souvisí přímo i se současným úspěchem kojotů.

 

Zdroj: Phys.org

 

Poznámky:

– Vzato optikou evoluční biologie to moc jasné není, kde je příčina a kde následek, jak příslušné mechanismy fungují? Proč by stejná strategie nefungovala i pro kojoty „venkovské“? (Pomiňme bonmoty, že příchod z venkova do města nebývá u lidí spojen zrovna s trendem k monogamii.)

– Kojotům se prý v Chicagu velmi daří. Osobní vzpomínka z Londýna poloviny 90. let. Město bylo plné lišek a ty byly natolik drzé, že jedna z nich skočila na stůl přede mnou a ukradla mi zde odložené hodinky (sotva kvůli lesku, nebyla to straka, ale myslím spíš kvůli koženému řemínku). V hněvu jsem neuváženě lišku několik metrů pronásledoval, až hodinky upustila; kdybych si to rozmyslel, jistěže bych střet a pokousání neriskoval. Jsou kojoti v Chicagu podobně drzí?

Nicméně – byly snad londýnské lišky tehdy monogamější než jejich příbuzné na venkově? Značně monogamní jsou labutě, jak se v tomto ohledu liší populace obývající města? Má to všechno nějaký jednotící princip? (Příklad: Kojoti ve městě se sice uživí třeba odpadky na relativně malé ploše, ale jsou od sebe dost oddělení dopravními komunikacemi?)

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.