Biologie |
Klasický darwinismus operoval hlavně s adaptací na vnější prostředí. Ochladí se, a medvědi se posléze pomocí náhodných mutací a přírodního výběru adaptují teplejším kožichem. V evoluci ale hrají větší roli jiné faktory.
Především, vnější prostředí (klima apod.) se sice mění, ale celkem pomalu. Organismy by se dokázaly přizpůsobovat skoro ihned a evoluce by se zastavila. Je tedy jasné, že „prostředím“, v němž žijeme, jsou především další organismy – predátoři, oběti, parazité, sexuální konkurenti… Podle hypotézy červené královny se musí organismy velmi rychle měnit jen proto, aby se udržely (známý příklad z Alenky v říši divů, kdy se musí rychle běžet jen proto, aby člověk zůstal na místě). Závody ve zbrojení jsou tím, co skutečně pohání evoluci kupředu. Červená královna vysvětluje pomocí obrany proti parazitům i existenci/výhodnost sexuálního rozmnožování, na tom ale celá teorie nutně nestojí.
Tohle pojetí evoluce je široce přijímáno, ale nyní ho vědci z University of Liverpool ověřili i experimentálně. Testovali závody ve zbrojení mezi bakteriemi a viry, které je napadaly. Jako reakce na změny bakterií viry procházely stále rychlejší evolucí (oproti situaci, když interagovali se stále stejnými bakteriemi) a obecně se u nich vytvořila větší genetická variabilita.
Zdroj: ScienceDaily
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.