Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Jak stromy ovlivňují aerosoly v atmosféře

Tyto látky navíc různě reagují s produkty průmyslu a dopravy. Dosud se tomuto vlivu rostlin příliš nevěnovala pozornost, nyní se na tento problém zaměřil tým vědců z Caltechu.

Soustředili se zejména na isopren a jeho deriváty, které vylučují zejména duby. Dubové lesy na svazích Smoky Mountains jsou tak velkým zdroje isoprenů, že daly těmto horám i název – v jejich důsledku vypadají „kouřově“.

Rostliny vylučují isoprenů do atmosféry velké množství a tyto látky mají na chování atmosféry srovnatelný dopad jako „lidské emise“ oxidu uhličitého a metanu. Isopreny se v atmosféře oxidují za vzniku volných radikálů typu OH. Vznikají z nich epoxidy, které mají roli „lepidel“, na nichž se vytvářejí aerosoly. K tomuto efektu je ještě potřeba kyselé prostředí, ale o ně není v atmosféře nouze.

Aerosoly v atmosféře přispívají k tvorbě mraků (viz také článek Čistý vzduch spoluviníkem globálního oteplování?), mohou mít v případě expozice dýcháním ale dopad i na lidské zdraví. Pokud stromy vysazujeme v městském či jinak znečištěném prostředí, mohou za určitých podmínek, třeba po reakci s produkty automobilismu, lidem snad i škodit. Každopádně chování „stromových“ emisí zatím pořádně nerozumíme. Bylo by dobré o tom vědět více, třeba když se při vysazování stromů máme rozhodnout pro konkrétní druh…

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámka: Člověk by si intuitivně a zřejmě chybně myslel, že nejvíce různých látek do atmosféry vylučují spíše stromy s „těkavou“ aromatickou smůlou, tedy jehličnany.

O dubech viz např. také: Proč nemáme v sadech duby?
Epoxid na české Wikipedii.

Isopren na české Wikipeii.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru