Komplexní použití nástrojů zvládnou i papoušci kakadu

Biologie |

Hrdinou příběhu je papoušek kakadu Goffinův jménem Figaro, který dokáže nástroje nejen používat, ale i si je sám vyrábí.




Papoušci patří spolu s krkavcovitými ptáky mezi nejinteligentnější opeřence vůbec. Není tedy nic divného na tom, že jsou dovední i v užívání nástrojů – třebaže v přírodě takové chování dosud zaznamenáno nebylo.
Hrdinou příběhu je papoušek kakadu Goffinův jménem Figaro, který dokáže nástroje nejen používat, ale i si je sám vyrábí. Používá k tomu svůj silný zobák, jehož pomocí odštípává třísky (z dřevěné stěny svého obydlí) a zkracuje je na potřebnou délku nebo si různě upravuje dodávané větvičky. S jejich pomocí si pak přitahuje a nabodává předměty, na něž ze své klece pouhým zobanem nedosáhne.
Figaro žije v zajetí nedaleko Vídně a jeho chování zdokumentovali vědci z univerzit ve Vídni a Oxfordu. Článek o něm napsali do Current Biology Alice Auerspergová (Vídeňská univerzita) a Alex Kacelnik (Oxford). Vědcům se podařilo zachytit, že pták začal nástroje používat od chvíle, kdy si hrál s kamínkem, který mu propadl pletivem klece tak, že se k němu sám nemohl dostat. Obvykle si nový nástroj vždy vytvářel znovu, jednou si takhle upravil třísku, s niž manipuloval již předtím.
Z toho, že v přírodě podobné chování zaznamenáno nebylo, vědci usuzují, že k němu stačí zvídavost a obecná inteligence/velký mozek; nemusí být nijak specificky kódováno ani naučeno. Figaro rozhodně nejednal náhodně nebo metodou pokus-omyl. Při pozdějších experimentech bylo zřejmé, že nástroje potřebných vlastností vytváří bez váhání, najisto.
Tento kakadu je ovšem zatím jediným zástupcem svého druhu, u nějž se podobné schopnosti podařilo pozorovat. Zajímavé bude zjistit, zda se vyrovná novokaledonským vranám; ty ovšem nástroje používají i v přírodě, byť v zajetí dokáží svou schopnost zdokonalit; používají nástroje pro získání jiného nástroje nebo je třeba napadne ohnout drát, a vytvořit si tak háček.

Zdroj: Phys.org

Poznámka: Jak lze dohledat, kakadu Goffinův se v zajetí příliš často nechová. Je bílý a spíše menší. Ve volné přírodě žije v Indonésii, pokládá se ovšem za ohrožený druh. (Jak je to s jeho socialitou? Novokaledonské vrány žijí v hejnech, ale krkavci nikoli; je u ptáků nějaká vazba mezi inteligencí, sociálností/učením/kulturou?)











Komentáře

31.07.2014, 05:32

.... thank you!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.