Lesy globální oteplování spíše zhoršují

Biologie |

Pokud bychom v tuto chvíli odstranili z planety veškeré stromy, v roce 2100 by bylo o 0,2 stupně chladněji než za současného stavu zalesnění.




Klimatičtí experti z Francie a USA dospěli k závěru, že jednoduchá rovnice stromy-lapání oxidu uhličitého-snížení skleníkových plynů-boj proti globálnímu oteplování nemusí platit. Lesy mimo tropický pás klimatické změny naopak urychlují.

V tropech nejde jen o lapání oxidu uhličitého, ale o to, že voda vypařující se ze stromů vytváří husté mraky, které potom planetu ochlazují (odrážejí více slunečního světla). I u tropických lesů ovšem hraje roli další efekt, oteplování povrchu v důsledku toho, že listy jsou relativně tmavé.
Jaké jsou rozdíly mezi lesem v tropech a v mírném pásu? V tropech je tepleji a příslušné chemické děje proto probíhají rychleji, tropické lesy proto mohou účinněji odstraňovat z atmosféry oxid uhličitý. Taktéž účinněji vytvářejí mraky. U ostatních lesů naopak převládá oteplovací „barevný“ efekt.

A tak je celková bilance pozemských lesů podle autorů studie z Lawrence Livermore National Laboratory (vedoucí práce Govindasama Bala) dokonce záporná. Podle jejich modelu, pokud bychom v tuto chvíli odstranili z planety veškeré stromy, v roce 2100 by bylo o 0,2 stupně chladněji než za současného stavu zalesnění (poznámka: takovéhle modely je ovšem třeba brát se značnou rezervou).
To samozřejmě neznamená, že by lesy mimo tropy neměly také svůj pozitivní význam, nicméně by se při zalesňování v těchto oblastech rozhodně nemělo argumentovat, že tím odvracíme klimatické změny.
V popsaném modelu navíc existují kladné zpětné vazby: oteplení-stromy a keře mohou růst i v severnějších oblastech-další oteplení.

Viz také starší článek
Požár lesa okolní krajinu ochladí
http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/13D8806471D726B1C12572290041168E








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.