Malárie je skutečnou metlou, nejenže zahubí ročně milióny lidí, ale jenom díky ní navíc řada dalších umírá na srpkovitou anémii. Nyní by snad mohl být na světě nový lék.
Podle vědecké rubriky Idnes by měl nový lék zabránit parazitům množit se v červených krvinkách hostitele. Zatím je k dispozici pouze ve formě injekce, cílem je samozřejmě dospět k tabletkové formě.
Jako přímý důsledek malárie se u lidí v tropických oblastech vyskytuje zvláštní mutace. Pokud je zmutované jedna alela příslušného genu, zajišťuje rozdílný tvar erytrocytů imunitu vůči původci malárie, aniž se nějak výrazně negativně projevuje na dalších funkcích červené krvinky. Nicméně v případě, že se u někoho sejdou zmutované alely dvě, dochází ke smrtelnému onemocnění jménem srpkovitá anémie – erytrocyty srpkovitého tvaru nejsou schopné řádně plnit svoji funkci při přenosu kyslíku a oběť se dusí.
Příslušný mechanismus je často používán jako učebnicový případ mechanismu, kterým je v populaci udržovaná variabilita více alel – nejživotaschopnější je totiž v určitém prostředí heterozygotní kombinace (u lidí tropického původu, kteří žijí v mírném pásu, samozřejmě jakákoliv výhodnost pozměněné alely mizí).
Existuje teorie, podle které měla epidemie malárie svůj podíl na pádu římské říše a na téměř naprostém vylidnění hlavního města, k němuž došlo v 5.-6. století n. l. Na současném opětovném nárůstu malárie má vliv i zákaz DDT, které představovalo účinnou zbraň v boji proti této chorobě. Pokud by pokračovalo oteplování, mohla by se choroba opět objevit i v jižní Evropě. Dosud se přitom nepodařilo vyvinout žádné očkování a turisté navštěvující rizikové kraje jsou nuceni užívat antimalarika průběžně.