Biologie |
Stimulační účinky kofeinu mohou být jen iluzí. Pokus, který to naznačuje, byl proveden takto: dobrovolníci byli 16 hodin bez kofeinu, poté část z nich dostala „regulérní“ kávu, druhá skupina náhražku. Následoval test, který měl měřit úroveň pozornosti/bdělosti.
Podle výsledků studie se zdá, že pijáci kávy reagují spíše na pokles hladiny kofeinu, který v nich vyvolává úzkost, bolest hlavy a potřebu hladinu doplnit. Kofein nás snad jen vrací do normálního stavu. Interpretace autorů studie je taková, že tato látka tedy nic nepřináší: pokud si na něj jednou zvykneme, jen ho potřebujeme pro znovuuvedení do běžného provozu. Proti jakýmkoliv pozitivním účinkům již prý naopak působí tolerance.
Slabí pijáci kávy měli v testech pozornosti stejné výsledky, ať už dostali kofein, nebo placebo. Silní pijáci měli bez kávy výsledky horší, s kofeinem stejné jako slabí pijáci.
Výzkum provedli vědci z University of Bristol a výsledky byly publikovány v časopisu Neuropsychopharmacology.
Zdroj: Sciencedaily
Poznámky: Z pohledu „kafaře“ se výsledky zdají být úplně absurdní, ale placebo je placebo… Ovšem skutečně to působí divně, jsou přece lidé, co si dají kávu ráno a zbytek dne již kofein nekonzumují, přesto ranní dávku potřebují. To by se ještě dalo vysvětlit potřebou doplnit pokles. Jenže i lidé, kteří kávu stabilně nepijí, si ji dávají v kritických situacích, a tvrdí, že např. působí proti únavě.
Popisovaných 16 hodin bez kofeinu by možná stálo za to nějak vztáhnout i ke spánkovému režimu. Káva, zvlášť s mlékem a sladká, se přece dá pít i před spaním…
Obecně: kofein má zřejmě tolik pozitivních i negativních (zvýšení tlaku apod.) účinků, že je jen na každém, jaké studie si vybere.
Možná nějaká historická studie: pila se káva spíše jako relaxační, nebo pracovní nápoj? Kdy, kde, jak a s jakými důsledky?
Obrázek: Zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.