Plot proti oteplování a šíření pouští

Biologie |

Plot na hranicích mezi USA a Mexikem není možná příliš účinný z hlediska svého primárního účelu, tj. zastavení ilegální imigrace. Jeho původně nezamýšleným efektem je ale omezení šíření pouští a oteplování...




Plot na hranicích mezi USA a Mexikem není možná příliš účinný z hlediska svého primárního účelu, tj. zastavení ilegální imigrace. Jeho původně nezamýšleným efektem je ale omezení šíření pouští a oteplování…

Na mexické straně hranice je půda mnohem „vypasenější“. Z hlediska teplotní bilance se takový efekt může zdát prospěšný: pouští povrch je světlejší než vegetace, takže odráží více slunečního záření (mění se albedo). Jenže barevný efekt není to jediné, co zde vstupuje do hry.
Les totiž dopadající záření spotřebovává do značné míry na fotosyntézu. Vrcholky stromů tedy nejsou horké, i když jsou relativně tmavé – viz skutečnost, že v lese bývá chladněji než na mýtině. Odpar z listů a jehličí teplotu dále snižuje. Vypasená polopouštní krajina je sice světlejší, ale ve skutečnosti teplejší, protože bylo vypnuto „chlazení vegetací“. Plot na hranici mezi USA a Mexikem odděluje místa, kde se teplota půdy často liší až o 4 stupně C a atmosféry dokonce o 7 C.
Navíc vegetace lépe vstřebává déšť, zatímco v pouští krajině má spíše přívalový charakter. Voda se nestihne vsáknout, znovu se vypaří, snižuje se hladina spodních vod a krajina se dále vysušuje. Plot mezi USA a Mexikem je účinný hlavně z hlediska omezení pohybu pasoucích se zvířat a brání šíření pouště dále na sever.

Shrnuto: Vypásání zvýšilo ve sledovaném období teplotu v Mexiku srovnatelně s příspěvkem „globálního oteplování“.

Protože to, co nás na klimatu zajímá především, je jeho chování na místě, kde žijeme („Nežijeme všude ve světě, ale právě jen v určitém místě,“ píše doslova Václav Cílek.), ukazuje se zajímavý paradox. Vysazením pár stromů snížíme teplotu v naší ulici srovnatelně, jako při celosvětovém omezení emisí oxidu uhličitého. Navíc je takové řešení určitě levnější a snadněji realizované, jen politicky a mediálně méně vděčné.

Zdroj: Václav Cílek: Tsunami je stále s námi, Alfa Publishing, Praha 2006, esej Mayové: kultura jako výraz klimatického zoufalství?

Poznámka: Opačný pohled na roli stromů/lesů v klimatických změnách jsme přinesli v článcích Lesy globální oteplování spíše zhoršují a Požár lesa okolní krajinu ochladí.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.