Počítač pro psy potvrdil jejich inteligenci

Biologie |

Pro účely pokusu byl vyvinut dotykový displej pro psy – prostě šťouchají čenichem do obrazovky. Jako reakce v tomto případě dochází klasicky k proměně obrazovky, ale i dalším interakcím, počítač je např. navázán na automat, který může vydat pamlsek.




Již se zde psalo o pozoruhodných kognitivních schopnostech border kolií: Border kolie udivují svou inteligencí

Například border kolie Rico dokázala (resp. dokázal) uplatňovat vylučovací metodu. Rico ovládal názvy asi 150 předmětů, které na povel vyhledal na hromadě ve vedlejší místnosti a přinesl příslušný objekt. Co je ale ještě pozoruhodnější, když dostal povel přinést něco, co neznal (tedy neznal příslušné slovo, např. „kachnička“), pátral ve vedlejším pokoji v hromadách hraček tak dlouho, až objevil neznámý předmět. A navíc si od té doby zapamatoval i jeho jméno, takže napříště znal 151 pojmenování.

Vypovídací hodnota tohoto experimentu je bohužel trochu sporná. Rico byl tímto způsobem svou majitelkou po 5 let na přinášení předmětů soustavně cvičen a psa to nadto velmi bavilo. K tomu je samozřejmě možné, že prostě šlo o psího génia (kdo z nás z hlavy dokáže vynásobit šestimístná čísla? Ale jistě jsou lidé, co to dovedou, ať už v důsledku tréninku, nebo vrozených schopností, nebo kombinace obojího).

V Clever Dog Lab se pokusili zjistit, zda jsou psi podobných výkonů schopni i bez dlouholetého výcviku. Plus samozřejmě výzkumníky zajímala i otázka, v jaké míře je vylučovací strategie naučená a v jaké psům už vrozená. Zábavné je, že za tímto účelem byl proveden srovnávací test s osmiletými dětmi, studenty, psy a holuby.

Ještě legračnější pak je, že pro účely pokusu byl vyvinut dotykový displej pro psy – prostě šťouchají čenichem do obrazovky. Jako reakce v tomto případě dochází klasicky k proměně obrazovky, ale i dalším interakcím, počítač je např. navázán na automat, který může vydat pamlsek. Celá konstrukce primárně sloužila k tomu, aby pes nebyl ovlivňován lidskými gesty, a celý pokus se tak mohl odehrát zcela bez přítomnosti člověka (tady viz i případ „počtářského“ koně Hanse z počátku 20. století, který ve skutečnosti jen četl cvičitelova gesta). Psy práce s počítačem údajně velice bavila, až nepřiměřeně vzhledem k odměně pár piškotů, i když pro ně v důsledku nezvyku možná byla dost náročná – po návratu domů zbytek dne prospali, alespoň tak bylo vědcům reportováno.

 

Závěr pokusu (jehož metodika byla velmi komplikovaná a několikastupňová) byl takový, že psi podobně jako lidé vylučovací metodu obecně používají, holubi nikoliv. Nicméně testem úspěšně neprošli ani všichni psi, ani všechny osmileté děti.

 

Zdroj: Friederike Rangeová: Zvířata jsou chytřejší, než byste si mysleli!, Plejáda, Plzeň 2010

 

Poznámky:

– Název knihy působí poněkud děsivě, ale obsah naopak zcela solidně.

– Takový systém by se mohl prodávat, proč by váš pes neměl mít svůj počítač? (a co by se pak z takového systému mohl naučit – pro srovnání viz kniha Diamantový věk)

– Počítač pro psy by v rámci interakce mohl také generovat vůně?

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.