Pozvánka: Diskusní panel Budoucnost mezi kódy a geny (update)

Biologie |

Jaký je vztah evoluce a emergence, dvou nejzásadnějších pojmů v posledních dvou stoletích? K čemu směřují experimenty a hledání nových podob života a symbiózy organického a neorganického? Jaké jsou perspektivy světa, ve kterém zmizí rozdíl mezi kódy a geny?




Update: Tisková konference k akci se uskuteční dne 3. 5. v 11.00 v paláci Akropolis (Kubelíkova 27, Praha 3)

Umělý život, umělá inteligence, biotechnologie, bioinformatika, memetika, nanotechnologie jsou všechno oblasti, kde dochází k postupnému stírání rozdílů mezi biologií a technologiemi. Stírá se rozdíl mezi tím, co pokládáme za živé a neživé, přirozené a umělé. Představa evoluce se posouvá a zahrnuje i procesy a materiály, které nejsou organické. Roboti interagující ve skupinách, stoje, které se dovedou učit, počítačové viry a další programy, které objevují nové dimenze života a všechny další podoby neorganických živých systému jsou symptomem, že biologie a technologie začínají vytvářet symbiotický vztah. Zásadní pro diskusi se stávají
generativní a kreativní procesy, které vytvářejí celý nový mikrokosmos nebo "umělý" ekosystém autonomních agentů, celularní automatů, a dalšího softwaru i hardwaru, který necháváme volně se modifikovat a procházet procesem evoluce v době, kdy dochází k stejně dynamickému vývoji v oblasti genetiky.
Jaký je vztah evoluce a emergence, dvou nejzásadnějších pojmů v posledních dvou stoletích? K čemu směřují experimenty a hledání nových podob života a symbiózy organického a neorganického? Jaké jsou perspektivy světa, ve kterém zmizí rozdíl mezi kódy a geny?

Diskusní panel Budoucnost mezi kódy a geny
12. 5. Čtvrtek, Francouzský institut
10:00 – 12:00

Moderátor:
Miroslav Petříček – Filozofický ústav Akademie věd ČR

Účastníci:
Pavel Smetana – CIANT, CR
Louis Bec – CYPRES (Centre Interculturel de Pratiques et Echanges Transdisciplinaires), FR
Ingeborg Reichle – Katedra dejin umení, Humboldt University, DE
Jan Burian – Katedra informačního a znalostního inženýrství, Katedra
filosofie, FIS VŠE
Alan Dunning – Mediální umění a digitální technologie, Alberta College of Art and Design in Calgary, CAN
Dalibor Šrámek – Česká Asociace Transhumanistů
Paul Woodrow – Katedra umění, Fakulta výtvarných umění, University of Calgary, CAN

Diskusní panel Budoucnost mezi kódy a geny je součástí festivalu ENTERmultimediale.

***
Základní informace o festivalu:
Ve dnech 9. – 12. května 2005 proběhne v Praze druhý ročník mezinárodního festivalu ENTERmultimediale zaměřený na uměleckou tvorbu spojenou s novými technologiemi. Festival se koná pod záštitou České komise pro UNESCO. Slibuje hned několik premiérových uvedení interaktivních instalací a experimentálních představení, v nichž se návštěvníci budou moci ponořit do virtuální reality vytvořené pomocí počítačů. Do Prahy přijedou na pozvání hlavních organizátorů, Mezinárodního centra pro umění a nové technologie (CIANT) a Paláce Akropolis, také performeři, tanečníci a teoretikové, pro něž je svět informačních technologií a s ním spojená nová kultura hlavním zdrojem inspirace.
Podrobnosti na stránkách festivalu na http://www.entermultimediale.cz.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.