Překvapivý přenos genů mezi savci a hmyzem

Biologie |

Horizontální přenos genů (tj. nikoliv z generace na generaci) je běžný mezi různými druhy bakterií. Nám do genomu občas takto zasahují viry. Objev, že něco takového může probíhat i mezi savci a hmyzem, je ale velkým překvapením.




Výzkumníci z University of Texas v Arlingtonu prokázali horizontální přenos genetické informace hned mezi několika druhy. Přeneseným úsekem DNA byl vždy transpozon, tedy genetický element, který se může v genomu „množit“, tj. kopírovat se a přeskakovat sem a tam.

V jižní Americe žije krev sající hmyz (triamonie), který je znám tím, že může způsobovat tzv. Chagasovu nemoc, protože, je-li sám infikován, na svou oběť přenáší parazitické prvoky trypanozomy. Genetický materiál hmyzu byl nyní prokázán u vačice oposum a u kotula veverkovitého (squirrel monkey) – příslušné transpozony byly shodné z 98 %. Bylo by zajímavé zjistit, zda by se něco takového nedalo prokázat i u původních obyvatel Jižní Ameriky.

Druhý zjištěný přenos transpozonu se odehrál mezi parazitickou motolicí a hostitelským vodním plžem. Příslušné motolice napadají i člověka, čili i zde mohlo dojít k obdobné výměně genetického materiálu.

Ukazuje se, že vztahy mezi hostiteli a parazity mohou evoluci posouvat ještě více způsoby, než jsme si dosud mysleli. U člověka se odhaduje, že transpozony představují asi 50 % DNA – a mohli jsme je tedy získat zdaleka nejen od virů.

Původní text bohužel nezmiňuje, jak konkrétně se mohl horizontální přenos genů mezi hmyzem a jeho oběťmi proběhnout, ani to, zda takto přebrané úseky DNA mají nějaký adaptivní význam, tj. zda se na transpozonu nacházejí jiné geny než ty, které mu umožňují přeskakovat (geny kódující příslušný „skákací“ enzym), zda se transpozon nachází někde v regulačních sekvencích, narušil při svých přeskocích původní geny apod.

Článek o objevu napsali do Nature Cédric Feschotte, Clément Gilbert a Sarah Schaack.

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámka: člověka napadá, zda totožné transpozony nemohou být virového původu, pak by k tak „divokému“ procesu dojít nemuselo – ale to by původní text asi zmínil…

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.