Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Při pouštění žilou mohlo jít o železo

Před nějakým časem se na Science Worldu objevil článek Údiv nad pouštěním žilou.
Byl zde vysloven podiv nad celou procedurou, která nejen nebyla k ničemu, ale navíc řadu lidí přímo na životě ohrožovala nebo i zahubila (mezi jiným snad i G. Washingtona). V diskusi dominoval nesouhlas spolu s uváděním příkladů, k čemu že pouštění krve může být ve skutečnosti dobré.
Jako jeden z pohledů stojí za to uvést i názor, který dává účinnost pouštění žilou do souvislosti se železem. Při pouštění žilou klesá v organismu množství železa; to je na jednu stranu nedobré a může vést k anémii. Na druhou stranu ale železo potřebují i naši parazité. Zbavit se železa je proto jedním ze způsobů, jak bojovat s infekcí.

Celý jev má zajímavé konsekvence:
– Léčit anémii v zamořených tropických oblastech dodávkami železa může nadělat více škody než užitku.
– Totéž může nastat při léčení chudokrevnosti u malých dětí.
– Pouštění žilou mohlo dokonce v případě lehčího průběhu choroby být účinné i při středověkých morových ranách.
– V souvislosti s geneticky danými poruchami metabolismu železa bývá nejčastěji uváděna cystická fibróza – ve vztahu k malárii. Existuje ovšem také geneticky podmíněná hemochromatóza, která je spojená s nadbytečným vstřebáváním železa a jeho ukládáním zejména v játrech. Neléčená končí tato choroba obvykle smrtí (ovšem nikoliv mladém věku) následkem poškození vnitřních orgánů. Jak to, že příslušná mutace dosud nebyla selekcí vymýcena? Nejspíš proto, že při vychytávání železa a jeho ukládání do jater bývá jeho hladina v krvi právě v důsledku toho nižší a imunita účinnější. V Evropě mohla být mutace pozitivně selektována například morovou epidemií.
– Nedostatek železa tedy může tedy posilovat imunitní systém. Možná i zde je jedna z příčin větší „odolnosti“ žen? (ztráty krve-železa při menstruaci; v době těhotenství pak ještě více železa užírá nový organismus) Ostatně i příznaky hemochromatózy se vyskytují výrazně častěji u mužů.
– Snížení obsahu železa používá organismus pro boj s parazity v okolí ran. Stejně tak bílek prakticky neobsahující železo má chránit zárodek proti přístupu parazitů do vajíčka.
– Uvažuje se o využití „železné zbraně“ i proti růstu nádorových buněk.

Zdroj: Sharon Moalem: Survival of the Sickest, HarperCollins 2007

Viz také článek Vezměte parazitům železo

Poznámky:
V rostlinné potravě je železo do značné míry vázáno v nezpracovatelných šťavelanech (např. červené víno pro dodání železa je pověra). V minulosti možný plus pro vegetariánství? (mechanismus méně železa-silnější imunitní systém?)

Ještě k pouštění žilou. Neznamená to, že na všem, co se v minulosti praktikovalo, „musí něco být“. Může jít o nesmysl, ovšem prakticky neškodný, a pak proti němu jen těžko působí selekce. Představa, že je rozšířená praktika, která je vysloveně škodlivá, sice z evolučního pohledu může působit zvláštně, ale přesto se může v populaci udržovat (spíše než o fitness jde třeba o nějakou rovnováhu evolučních strategií, přetrvávat mohou i memy, které svým nositelům škodí, pokud se dokáží účinně šířit; viz v této souvislosti i diskuse o náboženství – Vznik náboženství podle Dawkinse).

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru