Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


První klonovaný transgenní pes

 Ruppy je prvním naklonovaným transgenním psem, podobně ale dnes světélkují ještě čtyři další psi loveckých plemen. Vytvořil je tým, který vedl Byeong-Chun Lee z Seoul National University v Jižní Korei.

Lee se již v roce 2005 podílel na vzniku prvního klonovaného psa (Snuppy). Na projektu tehdy také pracoval jihokorejský vědec Hwang, který byl posléze usvědčen z podvodů. Jak později rozhodla vyšetřující komise, Snuppyho se to ale netýkalo.

K čemu je tvorba transgenních psů dobrá? Vždyť technologie vložení cizích genů pro nějakou efektní demonstraci se již použila několikrát, známý byl světélkující králík. (Ruppy ovšem nemá gen od medúzy, ale od mořské sasanky.) Transgenní psi by měli sloužit jako modely pro zkoumání lidských chorob a z tohoto hlediska je samozřejmě vhodné dokázat spojit genetickou modifikaci s jejím uchováním pomocí klonování. Celá řada vědců je však k tomuto konceptu značně skeptická.

Psi se již používají pro výzkum řady lidských nemocí, narkolepsie, slepoty nebo některých typů rakoviny. Vědci mají přístup k celé řadě sekvencí psí DNA a na tomto základě studují genetické souvislosti těchto nemocí.

Zdroj: New Scientist

 

Poznámka: Samozřejmě, že u psů je zvýrazněná potřeba jim při těchto výzkumech neubližovat, protože je (alespoň za Západě) primárně vnímáme jako kamarády, ne jako maso. Červeně svítící pes může sotva pohoršit, ale je otázka, jak budou přijímány další experimenty. Na druhé straně – i lidé, kteří jimi budou pohoršeni, nebudou váhat a využijí medicínských objevů, které se při tom získají.

 

Obrázek: Štěňata bígla (nikoliv Ruppy, nesvítí :-)), zdroj Wikipedia, licence public domain

 

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru