Společnost Paragon Space Development oznámila, že plánuje na měsíčním povrchu vypěstovat první živé rostliny. Projekt má mít mj. symbolický význam – fotografie květů mají ukázat, že Měsíc už nadále není mrtvou pustinou, a obecně povzbudit zájem o dobývání vesmíru.
Na Měsíci by jako první rostlina měla vykvést hořčice.
Doprava „skleníku“ na Měsíc se má uskutečnit v rámci projektu Odyssey Moon, což je obdobný (a konkurenční) projekt jako Google Lunar X Prize. Soukromý subjekt, který jako první dopraví svůj bezpilotní modul na Měsíc, získá v obou případech finanční cenu.
Společnost Paragon už v 90. letech pracovala na projektu Biosphere 2; jednalo se o uzavřený systém dva roky pokusně obývaný i osmi lidmi.
Měsíční skleník komplikuje i požadavek na fotogeničnost výsledku. Materiál by měl proto být dobře průhledný, aby fotografie byly dostatečně působivé (čímž se zase zvyšuje hrozba, že hořčici spálí sluneční paprsky apod.). Prototyp je vyroben z 30 cm tlustého skla zpevněného kovovými drátky. Vnitřní poloměr skleníku je pouze 9 cm, mělo by se tam nicméně vejít 6 rostlinek.
Hořčice byly zvoleny pro rychlost růstu. Měly by na Měsíci dokázat vyrůst ze semen a vykvést během jediného lunární dne (= 14 pozemských dní), až přijde lunární noc, pak pochopitelně zmrznou. Nicméně i tak jde o první krok k životaschopnému systému, který by dokázal fungovat i na Měsíci.
Zdroj: New Scientist
Poznámka: Jak během lunárního dne zabránit přehřátí, to původní článek bohužel neuvádí.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.