Šimpanzi bonobo jsou mnohdy pokládáni za ztělesnění ctností téměř andělských. Nebojují spolu o místo v sociální hierarchii, mají být de facto vegetariány, konflikty řeší nejspíš sexem – ostatně sloveso „to bonobo“ používají anglicky mluvící zoologové ve významu „sexovat“. Hippies nadšeně tleskají. Někteří evoluční biologové a antropologové zase spekulují, jak by mohla vypadat civilizace, kdyby inteligentní druh vznikl ze šimpanze bonobo.
Jenže chyba lávky; bonobové nejsou žádní mírumilovní vegetariáni. Ukázalo se, že loví opice podobně jako „klasičtí“ šimpanzi (vlastně je s podivem, že se to zjistilo až nyní). Odhalil to ekolog Gottfried Hohmann z Ústavu Maxe Planka v Lipsku. Pozoroval, že bonobové se mnohdy opice ani neobtěžovali zabít, jakmile je chytili, začali je požírat zaživa. Sice se živí hlavně rostlinnou stravou, to ale i klasičtí šimpanzi (a nakonec ani u většiny lidí maso v jídelníčku nedominuje); kromě opic bylo zjištěno, že bonobové loví i antilopy, rovněž značně brutálně. Zatímco v případě antilop byl lov většinou záležitostí jediného bonoba, opice chytají jejich skupinky (samci i samice společně). O maso se dělili.
Odhaduje se, že evoluční větev „pravých šimpanzů“ a bonobů se rozdělila asi před milionem let. Bonobové jsou pokládáni za pozdní specializaci, mj. i se změnou společenské struktury skupiny; společný předek člověka a šimpanze byl nejspíš podobný současnému pravému šimpanzi.
Nejspíš by z toho šel udělat závěr, že lov kořisti a vnitrodruhová/skupinová agresivita jsou dvě různé věci. Upozorňoval na to již Konrad Lorenz – pes lovící zajíce a pes bojující s jiným psem vnímají obě záležitosti zjevně zcela jinak. Existují i agresivní býložravci (samci býků, bizonů…). Mírumilovnost bonobů v rámci skupiny stávající výzkum nezpochybňuje.
Viz také: Lov kořisti není agresí
Objev je pokládán za velmi významný; v tomto smyslu se vyjádřil např. primatolog Frans de Waal (od něhož vyšla v češtině kniha Dobráci od přírody). To, že bonobové při lovu opic spolupracují a o maso se dělí, bychom mohli pokládat za více-méně lidské chování. Bonobové nám tedy nakonec mohou být blíže, než jsme si mysleli.
Zdroj: New Scientist
Viz také:
Šimpanzí kresby diagnostikovány jako výtvor psychotika
Šimpanzi se schovávají v jeskyních