Na ScienceWorldu vyšel před několika lety článek o tom, proč se nepodařilo domestikovat geparda – problém je v tom, že se nerozmnožuje v zajetí.
Viz také: Domácí mazlíček jménem gepard (zde se tvrdí, že seznamovací akt vyžaduje pronásledování na dlouhé vzdálenosti)
Uživatel Bendža nedávno upozornil na to, že v olomoucké Zoo se gepardí mláďata narodila:
„Včera jsem si pohladil v olomoucké ZOO gepardí mládě narozené v zajetí.
Seznamovací akt je tam navozován tak, že do společného výběhu pouští střídavě samce a samici tak, aby spolu neměli vizuální ani akustický kontakt, ale zanechávali tam pachovou stopu. Po několika dnech prý už jen stačí jim umožnit fyzické setkání.“
Pokud by se údajně samec a samice viděli příliš brzy, mohli by se pokládat za sourozence.
Na několik otázek v této souvislosti odpovídá Dr. Liba Veselá, zooložka ze Zoo Olomouc.
Gepardi se už v zajetí rodili dříve, a pokud ano, jak? (umělé oplodnění?)
Gepardi se v zajetí dříve spíše nerozmnožovali, dokonce se občas myslelo, že se v zajetí rozmnožovat vůbec nemůžou.
Na tu metodu se „střídavých pouštěním do klece“ jste přišli u vás, nebo vznikla někde jinde?
Metodu střídavého pouštění do výběhu jsme převzali ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové, kde měli již z dřívější doby velké zkušenosti s chovem těchto šelem (například stávající ředitelka paní Dr. Holečková se chovem gepardů hodně zabývala).
Jak si myslíte, že tato metoda je celkově úspěšná? (tj. bude takto možné gepardy rozmnožovat „standardně“?)
Myslím, že tato metoda je celkově hodně úspěšná, i když ani v tomto případě se zdaleka nedá říci, že úspěšnost je stoprocentní. Občas je nutné na gepardy vymyslet něco dalšího a v některých případech se připustit prostě nepodaří.
Myslel jsem, že namlouvací akt u geparda vyžaduje i to dlouhé „pronásledování“, není to tedy pravda? (Tady mě napadá, nenapadlo někoho rozmnožovat gepardy tak, že by se jim i na malém prostoru postavilo něco dlouhého, „šnekové bludiště“?)
Páření gepardů není vůbec podmíněno dlouhým pronásledováním, pokud se nepodaří správně určit termín nakrytí, tak dlouhé pronásledování nepomůže. Myšlenka vytvořit dlouhé šnekové bludiště je zajímavá, ale myslím, že je zcela neopodstatněná.
Návštěvníci Zoo si mládě mohli pohladit. Dá se říct, že vaši gepardi jsou celkově ochočení?
Naši gepardi nejsou celkově ochočení. Mládě, které si hladí návštěvníci, je mládě uměle odchovávané. Ostatní se pohladit nenechají, ale je pravda, že každý má svou povahu, některý je hodnější a některý méně hodný a celkově jsou gepardi velmi jemné šelmy, které na chovatele neútočí. My se ale nesnažíme je ani ochočovat, ani zvykat na lidi.
Nakonec – gepard je ohrožený, ale kdyby se dokázal rozmnožovat v zajetí a bylo těch „domácích“ víc, nebyl by lepším společníkem, než když si někdo pořídí třeba tygra? Když už staří Egypťané s pomocí gepardů lovili, neměl by snad být problém ani s domestikací, ne? Navíc zde snad není riziko poranění člověka. Docela by se mi líbilo, kdybych kromě pejskařů občas potkal člověka venčícího geparda. Je to reálná šance? Chápu dobře, že protože gepardi nežijí úplně samotářsky, ochočený gepard je „ochočenější“ než třeba kočka?
Gepard je zajisté lepší společník než tygr nebo jiná velká kočkovitá šelma. I nejochočenější tygr , lev nebo levhart (o jaguárovi ani nemluvě) je potenciálně životu velmi nebezpečný, a to jak třeba jen při hře se svým chovatelem, tak tím, že se může kdykoliv pokusit něco změnit v hierarchii. Za svoji poměrně dlouhou praxi v tomto oboru (33 let) si pamatuji řadu případů, že si někdo pořídil velkou kočkovitou šelmu a choval ji doma. Bohužel to vždycky končilo špatně, někdy dřív a někdy později, ale vždycky špatně. Chovat velké kočky v soukromých chovech samozřejmě je možné, ale vždy je třeba mít odpovídající chovatelské zařízení s možností bezpečného přehánění a zajištění zvířat při krmení a úklidu.
U geparda velké nebezpečí asi nehrozí, ale přesto si nemyslím, že by byla úplná domestikace jednoduchá věc. Ochočený gepard je jistě ochočenější než volně pobíhající zdivočelá kočka, která je ničí, ale určitě není ochočenější než kočka s rodokmenem, která se povaluje v kleci někde na výstavě…
Gepard na Wikipedia.cz
Obrázek: Zdroj Wikipedia, výřez, licence obrázku public domain