Biologie |
V mírných zimách jsou u nás zjišťovány vyšší počty hus, racků, volavek, orlů mořských, potápek roháčů, kopřivek obecných. Naopak v tuhých zimách u nás narůstají počty labutí velkých a severských morčáků velkých.
Česká společnost ornitologická oznámila, že tento víkend probíhá v ČR sčítání zimujících vodních ptáků. Akce je součástí mezinárodního projektu, který u nás koordinuje katedra zoologie pražské Přírodovědecké fakulty, kromě profesionálů se na něm podílí i řada dobrovolníků.
Termín je zvolen proto, že vodní ptáci se právě shlukují ve velkých počtech s minimálními přelety, a lze provést téměř kompletní spočítání jejich populací. Sčítání se v ČR provádí od roku 1996. V lednu 2008 proběhlo Mezinárodním sčítání vodních ptáků v ČR na 590 lokalitách, kdy bylo zjištěno celkem 54 druhů ptáků s celkovým počtem 197 823 exemplářů.
Nejpočetnějším druhem byla loni kachna divoká (Anas platyrhynchos), jež řádově přesahovala početnost ostatních nejpočetnějších druhů, dále následovaly neurčené husy (Anser spec.), kormorán velký (Phalacrocorax carbo), lyska černá (Fulica atra), racek chechtavý (Larus ridibundus) a bouřní (Larus canus), labuť velká (Cygnus olor) a husa běločelá (Anser albifrons). Rekordní počty byly zaznamenány u kormorána velkého, kachny divoké, turpana černého (Mellanitta nigra), vodouše kropenatého (Tringa ochropus) a kachničky mandarinské (Aix galericulata).
V mírných zimách jsou u nás zjišťovány vyšší počty hus, racků, volavek, orlů mořských, potápek roháčů, kopřivek obecných. Naopak v tuhých zimách u nás narůstají počty labutí velkých a severských morčáků velkých.
Jak už bylo řečeno, velký nárůst u nás zaznamenává především populace kormoránů. Tento trend se týká i řady dalších sledovaných evropských zemí. Loni bylo zjištěno rekordních 12 768 kormoránů. Obecně lze říci, že u nás přibývá všech rybožravých ptáků a potápivých kachen. Mezi 37 hodnocenými nejhojnějšími druhy vodních ptáků jsou nejvýznamněji zastoupeny přibývající druhy, kterých bylo zjištěno celkem 18 (49 %). Naopak u 7 druhů (19 %) byl zjištěn statisticky průkazný pokles početnosti.
Získané údaje budou využity pro odhad velikosti populací, identifikaci druhů a populací s výraznými změnami početnosti. Tyto informace pak slouží k vytipování mezinárodně významných lokalit vodního ptactva a navržení opatření směřující ke zlepšení jejich ochrany.
Zdroj: Česká společnost ornitologická
Poznámka: Opravdu, asi před 10 lety jsme se chodívali v Praze k Vltavě koukat na pár kormoránů jako na velkou vzácnost. Dnes jich např. za Řeží u Větrušické rokle sídlí celé mraky.
Komentáře
27.07.2014, 12:02
.... ñïñ....
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.