Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Sloni vědí, kdy je třeba podat pomocný chobot

Joshua Plotnik z Emory University v Atlantě (Georgia) již dříve dokázal, že sloni se dokáží poznat v zrcadle (viz také: Sloni se poznají v zrcadle). Nyní se svými kolegy připravil a v Thajsku provedl experiment, kdy 2 indičtí sloni museli tahat každý za provaz na jednom konci, aby tak k sobě přitáhli potravu.

Jakmile sloni pochopili podstatu experimentu, jediný slon se už o žádnou činnost nepokoušel a čekal, dokud se na scéně neobjeví také kolega. Pokud byl jeden z provazů odstraněn a na místo vpuštění dva „vycvičení“ sloni, do žádných pokusů se nepustili a rovnou se na to vykašlali. Zajímavé je, že jeden ze slonů v rámci pokusů za „svůj“ provaz nakonec netahal, ale přišel na to, že v konkrétním uspořádání experimentu k úspěchu ho stačí své lano jen přišlápnout a nechat tahat kolegu. Vynaložil tak minimální množství energie, které ještě stačilo ke zisku potravy (poznámka: dá se to označit za podvádění?).

Dříve se předpokládalo, že podobný úkol zvládají jen primáti (s úspěchem tuto zkoušku složili šimpanzi a bonobové). Před asi třemi lety to ale dokázaly i vrány. Zde byl však zaznamenán drobný rozdíl; jediná vrána se o (individuálně nesplnitelný) úkol pokoušela i sama; to ale nemusí nutně znamenat deficit inteligence, jen neschopnost překonat vrozenou netrpělivost.

 

Nakonec by nebylo nic divného, kdyby i další inteligentní a sociálně žijící tvorové, především ve smečkách lovící šelmy, zvládali něco podobného. Christine Drea z Duke University v Durhamu objevila podobnou schopnost u hyen skvrnitých, i když jí oponenti dlouho nevěřili a její studie na toto téma byly publikovány teprve nedávno.

 

Zdroj: New Scientist

 

Obrázek Wikipedia, licence obrázku public domain

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru