Střípky o paměti

Biologie |

Jménem knihy je prostě "Pamět" a podtitulek PPK znamená zkratku "psychologie pro každého". Jedná se skutečně o text dosti populární, který však kvůli tomu nepostrádá na zajímavosti. Příklad: Oxid dusný neboli rajský plyn je psychoakti ...




Jménem knihy je prostě "Pamět" a podtitulek PPK znamená zkratku "psychologie pro každého". Jedná se skutečně o text dosti populární, který však kvůli tomu nepostrádá na zajímavosti. Příklad: Oxid dusný neboli rajský plyn je psychoaktivní již podle svého názvu. Víte však, že k neurotransmiterům patří i oxid dusnatý (objeveno teprve nedávno)?

Publikace nabízí přitom řadu dalších spíše úvodních informací. Všehochuť je to poměrně pestrá: Znáte např. metody, které se používají pro průzkum lidského mozku (všelijaké emisní tomografie, ale i řada dalších technologií)? Jaký je rozdíl mezi operační a trvalou pamětí, je v tomto ohledu lidský mozek srovnatelný s počítačem? A jak se tomu s příčinami Alzheimerovy choroby a bojem proti této stále častěji se vyskytující nemoci?
Dojde i na praktickou stránku věci, která nutně zajímá každého, jehož obživa je závislá na fungování vlastní šedé kůry. Jakým způsobem lze paměť zlepšit? Tréninkem? Nootropiky či jinými látkami, spadajícími do kategorie někdy označované jako smart drugs? Jsou substance posilující paměť, které najdeme v lékárnách, skutečně účinné, nebo jde pouze o způsob, jak z kapsy důvěřivého zákazníka vylákat peníze?
Zajímavé otázky, zajímavé jsou samozřejmě i odpovědi na ně. Určitým problémem recenzované publikace je však hustota informací. Text je poněkud rozvleklý a řídký, po přečtení některých stránek může čtenáře snadno napadnout otázka "a o čem minulá stránka vlastně konkrétně byla?" Na druhé straně je jasné, že zhuštění textu by narazilo na další problém – kniha už takto má pouze 106 stránek včetně rejstříku.
Výtky lze mít i k pravopisu a celkovému slohu publikace. Ke cti neslouží českému vydání ani několik logických přehlédnutí (ve stylu uvádění nějakého křesťanského světce a biskupa do období před naším letopočtem apod.). V tomto případě samozřejmě těžko rozhodnout, zda se jedná už o chybu originálu.

Na druhé straně ale v knize skutečně nechybějí ani informace zajímavé. Neurovědy (či možná přesněji kognitivní vědy) se rychle rozvíjejí, poznatků přibývá a kromě odborných textů nemá zájemce příliš na výběr… "Paměť" přitom stojí minimálně za prolistování, řada informací pak jistě i za zapamatování :-).

(David Samuel: Paměť, Grada, Praha, 2002, http://www.grada.cz)








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.