Tisková zpráva: Češi s vynálezem, který zvyšuje šanci na úspěšné umělé otěhotnění

Biologie |

Diagnostický kit sHLA-G ELISA, který jako první na světě vyvinuly a začaly nabízet domácí společnosti EXBIO Praha a BioVendor, pomáhá ve výběru vhodného embrya a zvyšuje tak pravděpodobnost úspěšného umělého oplodnění, a to z dosavadních 29 % na 60 – 70% . O novinku je zájem jak v České republice, tak především v zahraničních centrech asistované reprodukce.




(Praha, 14. dubna 2005) Diagnostický kit sHLA-G ELISA, který jako první na světě vyvinuly a začaly nabízet domácí společnosti EXBIO Praha a BioVendor, pomáhá ve výběru vhodného embrya a zvyšuje tak pravděpodobnost úspěšného umělého oplodnění, a to z dosavadních 29 % na 60 – 70% . O novinku je zájem jak v České republice, tak především v zahraničních centrech asistované reprodukce (například v americkém centru Millenova, britském Reproduction and Gynaecology Centre nebo na litevské Vaisingumo klinice). sHLA-G ELISA je výsledkem práce Laboratoře molekulární imunologie při Ústavu molekulární genetiky AV ČR a společnosti EXBIO Praha. Vědecký projekt byl realizován díky finanční podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky v rámci programu EUREKA.

Podle údajů výzkumu The European In Vitro Fertilisation Embryo Transfer Monitoring Programme z roku 2004, který zahrnoval 22 evropských zemí včetně České republiky, počet neplodných párů toužících po vlastním dítěti neustále roste. Centra asistované reprodukce, která jsou neplodnými partnery navštěvována, byla však doposud úspěšná pouze v 25 – 29 % případů. Náklady na umělé oplodnění přitom v průměru dosahují 3 000 až 5000 EURO. „Díky kitu sHLA-G ELISA se významně zlepšuje výběr vhodného uměle oplodněného vajíčka,“ říká Vladimír Viklický ml., ředitel EXBIO Praha. Pokud totiž oplodněné vajíčko nevytváří potřebný sHLA-G antigen, je šance na úspěšné otěhotnění téměř nulová, jak dokládají odborné studie a články.
Pomocí sHLA-G ELISA soupravy lze zjistit, zda „ve zkumavce“ pěstované embryo vytváří potřebný sHLA-G antigen. „Výsledky dosažené ve spolupracujících centrech asistované reprodukce ukazují, že pokud se pacientce vrátí pouze HLA-G pozitivní embrya, zvýší úspěšnost umělého oplodnění až na 60 až 70%,“ vysvětluje Viklický. Výhodou navíc je, že pomocí diagnostické soupravy lékaři neposuzují samotná embrya, ale vzorky živných roztoků, ve kterých se oplodněná vajíčka pěstují, a tak nedochází k nestandardním zákrokům.
sHLA-G ELISA je výsledkem mnohaletého výzkumu. „V minulosti jsme se při spolupráci s Harvardovou universitou dostali k problematice, která se týká antigenu HLA-G. Ten je zajímavý tím, že zřejmě hraje důležitou úlohu zvláště při vývoji plodu v matce. Na druhé straně však tato molekula někdy pomáhá nádorové buňce obelstít obranné mechanismy, a tak zhoubně bujet v lidském těle,“ říká profesor Václav Hořejší, vedoucí Laboratoře molekulární imunologie ÚMG AVČR. „Později nás oslovila firma EXBIO a připravili jsme společný projekt, jehož cílem bylo dotáhnout výsledky základního výzkumu k praktickému využití. Myslím, že je to opravdu dobrý příklad aplikovaného výzkumu se státní dotací“ dodává Hořejší.
V konečné fázi se EXBIO Praha spojila s brněnskou firmou BioVendor, která má mnohaleté zkušenosti s vývojem a výrobou hotových diagnostických ELISA souprav.
„Během několika prvních měsíců tohoto roku jsme již stačili navázat úspěšnou spolupráci s celou řadou center asistované reprodukce v Evropě i USA, jako jsou například Millenova (Chicago, USA), Assisted Reproduction and Gynaecology Centre (Londýn, Velká Británie) či Vaisingumo klinika (Vilnius, Litva),“ říká Ing. Miloslav Suchánek, zodpovědný za rozvoj obchodní činnosti ve firmě EXBIO. „Letos v říjnu se navíc chystáme na prestižní společné zasedání Americké a Kanadské Společnosti pro reprodukční medicínu, které se bude konat v kanadském Montrealu. Na tomto sjezdu se pravidelně prezentují poslední novinky z oboru. Již nyní začínáme být kontaktováni mamutími společnostmi, které v našem produktu vidí velkou perspektivu a další možnosti investic. V Montrealu budeme mít také vlastní prezentační stánek,“ dodává Suchánek.

O společnosti EXBIO Praha
V Ústavu molekulární genetiky ČSAV vzniklo v 80. letech technologické oddělení vedené MUDr. Vladimírem Viklickým, CSc., které vyrábělo monoklonální protilátky pro výzkumné a diagnostické účely. Oddělení se v 90. letech stalo základem pro založení společnosti EXBIO, která je typickým „spin-off“ podnikem. Firma nyní obchodně spolupracuje s více než 40 společnostmi po celém světě, k nimž patří například severoamerické Caltag Laboratories, Chemicon International a nebo britská Serotec Ltd. Podíl exportu na celkovém obratu firmy činí přibližně 85 %. EXBIO Praha je zároveň blízkým partnerem Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Společnost řeší domácí projekty aplikovaného výzkumu podporované grantovými prostředky z příslušných ministerstev (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR) a podílí se na projektech podporovaných Evropskou unií (6. rámcový program). EXBIO Praha investuje do vývoje více než 30 % ze svého ročního obratu.


Zdroj: ČSÚ (hodnoty platí pro Českou republiku

Kontakt:
PR – ing. Radek Polák
Tel.: 731 146 885, 251 617 898
e-mail: rap@post.cz








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.