Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Tuberkulóza trápila člověka už před půl milionem let

Až dosud byly za nejstarší doklady tuberkulózy pokládány několik tisíc let staré stopy onemocnění na egyptských a peruánských mumiích. Nyní se datum první evidence této choroby posouvá do mnohem vzdálenější minulosti – sužovala už před půl milionem let druh Homo erectus žijící v Turecku.

Vědci z texaské univerzity vyslovili tento závěr po průzkumu lebky mladého muže rodu Homo erectus, která vykazovala stopy léze typické právě pro tuberkulózu. Protože Homo erectus do dnešního Turecka migroval nejspíše z Afriky (i když tyhle přesuny mohly být složitější), mohlo by to potvrzovat současné zjištění, podle kterého jsou k tuberkulóze obzvlášť náchylní lidé s tmavou pletí žijící mimo tropickou oblast.
Příslušný mechanismus nejspíš souvisí s nedostatkem vitamínu D a oslabením imunitního systému u lidí s tmavou pletí obývající oblasti s menší intenzitou ultrafialového záření (blokující účinek melaninu v tmavé pleti). Ostatně, před vynálezem antibiotik se nemocní tuberkulózou léčili ve slunných letoviscích.
V tomto smyslu by světlá pokožka měla být v severních oblastech adaptivní, i když to může být a nejspíš i je mnohem složitější (role pohlavního výběru atd.). Každopádně, pokud by tehdejší Homo erectus přibyl do Turecka před krátkým časem a měl tmavou pleť, pak by byl k tuberkulóze asi relativně náchylný…

Zdroj: ScienceDaily a další

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru