Nové mutace získává šimpanz z 90 % od svého otce, pouze 10 % pochází od matky. Výsledky tak ukazují, že obvyklý věk otců má významný vliv na rychlost evoluce konkrétních druhů.
U člověka nese průměrný jedinec asi 70 nových mutací, toto číslo roste o cca 2 s každým dalším rokem věku otce. Je to dáno tím, že spermie vznikají stále znovu, dělením starších spermií; čím více generací, tím více mutací se zde může nahromadit. Naopak nová vajíčka se již v průběhu života ženy nevytvářejí – jejich celková zásoba se formuje už v plodu. Je známo, že věk otce představuje rizikový faktor pro řadu geneticky podmíněných poruch, včetně některých duševních chorob (věk matky je pochopitelně také rizikovým faktorem, ovšem z jiných důvodů).
U šimpanze roste s věkem otce počet nových mutací rychleji než u člověka. Zatímco u člověka pochází v průměru od otce 75 % ze všech mutací, u šimpanzů je to výše zmíněných 90 %. Rozdíl je asi dán hlavně odlišným fungováním sexuálního výběru u obou druhů. Šimpanzi jsou promiskuitnější, samice se častěji páří s více samci. Šimpanzi z tohoto důvodu mají větší varlata a produkují více spermií (množství spermií zvyšuje pravděpodobnost, že zrovna dotyčný se stane otcem dítěte). Intenzivnější produkce spermií (více cyklů dělení) znamená větší pravděpodobnost mutací.
Výsledky byly publikované v časopisu Science. Autory práce je tým z Wellcome Trust Centre for Human Genetics na Oxfordské univerzitě a z holandského Biomedical Primate Research Centre.
Zdroj: Phys.org
Poznámky:
Dalo by se z toho vyvodit, že intenzivnější sexuální selekce (alespoň pokud se projevuje množstvím spermií – paví ocas se něco jiného) tedy zrychluje evoluci určitého druhu.
Předpokládáme, že šimpanzi jsou podobnější poslednímu společnému předkovi než lidé. Jak s tím souhlasí uvedené výsledky? (I když u šimpanzích otců mutace přibývají rychleji, lidé zase mají potomky v pozdějším věku, takže předávané množství mutací může být srovnatelné? Zase u šimpanzů se vystřídalo více generací než u předků člověka?)