Biologie |
Kdy vznikl mnohobuněčný život, respektive kdy organismy dosáhly „makroskopických měřítek“? Až dosud se za nejstarší doklad takového života pokládala fauna Ediakara stará asi 570 milionů let. Nyní se ale na světlo vynořují fosílie pocházející z mnohem hlubší minulosti, asi z doby před 2,1 miliardami let.
Celou řadu těchto fosilií velikosti do zhruba lidské dlaně (až 12 cm) se od roku 2008 podařilo objevit v západoafrickém Gabunu nedaleko Franceville. Výzkumný tým vedl Abderrazak El Albani z Laboratoire Hydrogéologie, Argiles, Sols et Altérations (CNRS/Université de Poitiers). Výsledky byly právě publikovány v Nature a dostaly se i na obálku tohoto časopisu.
Pokud se objev i datování potvrdí, bude to znamenat významné přepsání celé evoluce. V té době měly teprve vznikat první eukaryota nebo v nejlepším případě nejstarší titěrné mnohobuněčné organismy, žádný komplexní mnohobuněčný život. V Gabunu se však nalezly pozůstatky celé fauny, tj. souboru řady různých organismů různé velikosti a tvaru. Žily tehdy na dně v relativně mělké mořské vodě (asi 20 až 30 metrů).
Teoreticky je sice možné, že příslušné „otisky“ jsou pozůstatkem bakteriální kolonie, podle vědců jde však o skutečné 3D struktury, nikoliv o povlaky. Podobně jako u Ediakary v podstatě vůbec netušíme, co byly tyto organismy zač a zda mají nějakou příbuznost se současnými skupinami živočichů.
Zajímavé je, že vývoj komplexnějších forem života před 600 miliony let se dával do souvislosti s růstem koncentrace kyslíku v atmosféře. Ten se před 2,1 miliardami let objevil v atmosféře ve větší míře zřejmě poprvé, takže obě události by mohly souviset. Před 1,9 miliardou let ovšem koncentrace kyslíku v atmosféře zase prudce poklesla – znamená to snad, že celá fauna vyhynula a mnohobuněčný život musel začínat znovu?
Foto: Credit: Copyright CNRS Photo Library / A. El Albani & A. Mazurier
Zdroj: ScienceDaily
Komentáře
30.07.2014, 07:20
.... ñïñ!!...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.