Všudypřítomná a neviditelná technologie

Biologie |

Technologie bude velice mobilní a tak malá, že bude prakticky neviditelná. Každý bude on-line. Obraz si necháme promítat přímo na sítnici. Výpočetní substrát bude všudypřítomný...

Všudypřítomná a neviditelná technologie



Pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku. Tento vyšel původně na konci roku 2004, a protože se jedná i o předpovědi na 10 let, pomalu se blíží jejich čas. Jak to Kurzweilovi vyšlo?

***

Jak bude vypadat typické IT oddělení za 10 let ode dneška? Tuto otázku dostal známý vynálezce, podnikatel a technooptimista Ray Kurzweil v rozhovoru pro náš partnerský magazín CIO. Kurzweilovy předpovědi bývají dosti radikální a ani tentokrát nezklamal.
Kurzweil s i představuje si, že hodně ze současného IT vybavení nebude za 10 let vůbec existovat. Zmizí routery, servery i počítače na stolech. "Technologie bude velice mobilní a tak malá, že bude prakticky neviditelná. Každý bude on-line. Obraz si necháme promítat přímo na sítnici. Výpočetní substrát bude všudypřítomný… IT oddělení se bude zabývat bezpečností a zejména ochranou proti softwarovým patogenům. To jsou již dnes důležité záležitosti, ale v budoucnu se z nich stanou zásadní problémy, se kterými se bude civilizace potýkat. Budeme spouštět software blízko k tělu a nakonec i v těle, v mozku, takže detekce patogenů bude nesmírně důležitá," uvedl doslova Ray Kurzweil.
Díky stále větší integraci technologie do našich životů by měla dramaticky vzrůst produktivita práce. Dnes se počítače podílejí na výrobním procesu ve fázi návrhu a při řízení výroby nebo řešení logistiky. S rostoucí automatizací se však podle Kurzweila dostaneme do bodu, v němž bude možné vytvořit prakticky jakýkoliv výrobek s minimálními náklady. Jediným potřebným vstupem pak bude informace popisující výrobní postup.
Kurzweil však odmítá, že by popsané trendy vedly ke ztrátě možnosti výdělku většiny lidí. Poukazuje na uplynulá dvě století, kdy postupná automatizace a související růst produktivity naopak zapříčinil bezprecedentní vzrůst blahobytu.
Kolem roku 2020 pak podle Kurzweila začne další stádium využívání technologie. Bude již natolik pokročilá, aby se stala přímo součástí lidských těl a mozků a posloužila k vylepšení omezených lidských schopností. Kurzweil zopakoval svůj argument o technologické rozvoji jako exponenciálním evolučním procesu.
Jednou vyvinutá technologie usnadňuje totiž vývoj dalšího stupně. Zatímco první počítače vznikaly za pomoci rýsovacích prken a šroubováků, dnes probíhá výroba mikroprocesorů do značné míry automatizovaně, k čemuž samy procesory významně přispívají. Život za několik desetiletí tak možná bude velmi odlišný.
Zajímavé však je, že ani při popsaném tempu vývoje nemusí dojít k žádné "šokové" změně. Ačkoliv svět roku 2030 bude pro současníka jen obtížně představitelným místem, změny postupují po relativně malých krocích, které dávají lidem čas se přizpůsobit.
Každý malý posun přitom chápeme jako v tu chvíli dobře opodstatněné rozhodnutí řešící aktuální potřebu. Příkladem takového procesu je podle Kurzweila právě postupné splývání člověka se stroji. 17. března 2005 má vyjít nová Kurzweilova kniha nazvaná v originále The Singularity Is Near s podtitulem When Humans Transcend Biology, v níž tento vizionář podrobněji rozebere svoje argumenty



Úvodní foto: nasa, wikipedia, licence obrázku public domain




Související články




Komentáře

31.07.2014, 01:24

.... ñïñ....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.