Scientific American je sice poněkud populárnější než Nature nebo Science, české vydání lze ale rozhodně přivítat. Co v prvním čísle (označeném jako únor 2002) najdete? Například komentář o lidském klonování…
Redaktoři soudí, že současné problémy vznikly především proto, že současná americká legislativa neumožňuje užití vládních fondů pro výzkum lidských embryí nebo embryonálních kmenových buněk. Právě proto se dnes těmito technologiemi zabývají takřka výhradně soukromé společnosti typu Advanced Cell Technology, které provádějí problematické a ještě problematičtěji medializované experimenty. Vědecká sféra by přitom dokázala s technologií zacházet lépe než subjekty, které přednostně usilují o finanční zisk.
Fakt, že příslušné výzkumy nefinancuje stát, je tak vlastně pohromou a neumožňuje, aby se klonování lidí provádělo nějakým přijatelným způsobem a pod kontrolou akademické komunity. Zrušení vládního zákazu finanční podpory tohoto výzkumu by bylo jen dobrým krokem, protože by do celé oblasti začal proudit jiný kapitál, než jen ten soukromý.
Přitom je jasné, že technologie se tak jako tak prosadí, protože má mj. i obrovský terapeutický význam. (Tzv. terapeutické klonování, na rozdíl od reprodukčního, jehož cílem je tvořit nové lidské bytosti, produkuje kmenové buňky potřebné k léčbě řady chorob.)
Poznámka: české vydání je prostě překladem původních článků, není to tedy v pravém slova smyslu "mutace", jak je naznačeno v titulku. V tom je asi největší slabina celého projektu – jinak platí, že např. (reklama :-)) český Computerworld má pouze asi 25 % obsahu převzatého z původního amerického zdroje a zbytek je obsah vztažený k lokálním podmínkám. U Scientific American se jedná opravdu prostě o překlad, dokonce včetně dopisů původních amerických čtenářů.
K obsahu čísla se ještě podrobněji vrátíme zítra.
Poznámka: Jak jsem byl upozorněn, první číslo bylo už lednové, nikoliv až toto únorové – k tomu také více viz komentáře pod článkem.