Biologie |
Zatím se zdá, že přibližně 80 % české populace patří do tzv. haplogrupy R1a. Uvádí se, že pochází od "praotce" - "lovce mamutů" žíjícího někdy před 17 000 lety v tundře na Ukrajině. Dalších asi 15 % má za praotce neolitického zemědělce...
Jako občanská genealogie se označuje snaha lidí zjistit informace o svých předcích, najít vzdálené příbuzné, získat pocit zakořenění jedince a opřít se o nadčasového ducha "rodiny". Ač se to na první pohled nezdá, většina obyvatel našeho státu se celkem bez potíží může dobrat k předkům z poloviny 17. století. Zapálený amatérský badatel se s trochou štěstí dostane ještě o sto let dál – a to vůbec nemusí jít o potomka nějakého šlechtického rodu. Jednoho dne ale dojdeme k tzv. "mrtvému bodu", kde už žádné starší informace o našem rodu nenajdeme, protože chybí písemné prameny.
Genetika svým rozborem DNA nabízí jisté kukátko do vzdálenější minulosti. Pomocí testů mitochondriální DNA [mtDNA], lze lidem přiřadit pramáti v přímé mateřské linii – jednu z "dcer Eviných". Lidé se shodným profilem mtDNA mohou o sobě tvrdit, že mají společnou pramatku, která může pocházet z minulosti staré 40 000 až 7 000 let. Test Y-chromozomu nabízí podobné rozdělení lidí do skupin podle "praotce" v otcovské linii. Y-chromozom obsahuje oblasti, kterým se říká markery. Tyto oblasti lze při vyšetřování vzorku DNA strojově snadno nalézt. Markery Y-chromozomu obsahuji sekvence základních písmen DNA, např. "CAAGCAAG", které se nasobně opakují. Dvakrat, ale třeba i třicetkrát. Výsledkem testu je pak zjištění, že marker M má hodnotu M=20.
Takové testy probíhají už řadu let a jejich analýzou vyšlo najevo, že lidé, kteří mají shodných třeba 12 markerů, musejí mít společného předka přibližně v 63. generaci. Shoda ve dvaceti markerech dává společného předka v 38. generaci, 40 v 19., 60 ve 13. a 80. v desáté generaci. Desátá generace odpovída zhruba 17. století, 63. generace třetímu století našeho letopočtu.
Internet hostí několik světových databází Y-DNA a mnoho lokálních či regionálních. Také Česká republika má už několik měsíců vlastní databázi; vznikla z popudu amatérských genealogů, kteří si nechali test Y-DNA udělat. V takové databázi můžeme najít osobu, se kterou máme shodný Y-DNA profil – tzv. haplotyp a tudíž společného předka v době, která odpovídá počtu markerů, které máme naměřeny. Kromě toho se můžeme přiřadit do skupiny "praotců" lidstva. Není bez zajímavosti, že přibližně 80 procent české populace patří do tzv. haplogrupy R, o které se uvádí, že pochází od "praotce" – "lovce mamutů" žíjícího někdy před 17 000 lety v tundře na Ukrajině. Dalších asi 15 procent má za praotce neolitického zemědělce, který se někdy před 8 000 lety vydal z Blízkého východu do světa šířit znalosti pěstování obilí a chovu dobytka.
Databáze České Y-DNA (http://www.genebaze.cz/cgi-bin/cyd.cgi) je zatím velmi malá, ale už nyní došlo k tomu, že lidé, kteří do ni vložili svá data, našli jiného se shodným haplotypem a tedy společným předkem. Test Y-DNA si nechalo udělat už několik tisíc obyvatel České republiky a tato zprávička snad některé z nich přivede k tomu, aby i oni vložili svá data do společné databáze.
Komentáře
30.07.2014, 08:24
.... ñýíêñ çà èíôó!...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.