24 nohou je lepší než 2

Člověk |

Poměrně kontroverzí rozhovor s Aimee Mullins vyšel na New Scientistu. Dotyčná se narodila bez lýtkové kosti, takže jí nohy amputovali pod koleny. Nyní má místo nohy 12 párů protéz. Sama uvádí, že může jezdit na kole, sprintovat či plavat. Proč by se potom, tvrdí, její „protézy“ měly pokládat za náhradu spíše než za vylepšení?




Své protézy vnímá spíše jako kosmetické doplňky, k různému oblečení používá různé, má možnost volby – na rozdíl od nás. Uvádí, že podobné pomůcky by měly být spíše něco jako iPhone: nikoliv jedna verze v jedné barvě, ale nějak zohledňovat individuální styl. Nakonec stejně tak si lidé pořizují různé brýle, ale proč by mělo zůstat jen u toho?

Aimee Mullins oprávněně tvrdí, že označovat ji za kyborga (v negativním vnímání) je hloupé. Celá civilizace stojí na tom, že technologie nějak vylepšuje naši biologii: neumíme stříhat prsty, ale můžeme použít nůžky. K tomu dodává, že vylepšení není spojeno jen s funkčností v užším slova smyslu, ale i s estetikou – dejme tomu zvětšení prsou. Je zde piercing apod. Neměla by se designu invalidního vozíku věnovat stejná péče jako automobilu?

 

Celý rozhovor viz New Scientist

 

Poznámky:

– Kdo z nás by si ale nechal vlastní nohu nahradit 12 volitelnými protézami? Jistě, možná jsme předpojatí, ale vylepšení je vylepšením právě tehdy, je-li k dispozici volba.

– Výše popsaný přístup by se dal kritizovat: postižení lidé asi v první řadě chtějí, aby mohli nějak normálně fungovat, nikoliv vyjadřovat své estetické preference (ale to je spíše otázka na ně samé; brutálně ekonomický pohled na věc: mají třeba zdravotní pojišťovny platit estetické potřeby člověka? Přitom to ale subjektivně může být důležité…).

– Jinak samozřejmě pokud jde o rozšíření – kdo by si nechtěl třeba zkusit vidět i dalších částech spektra, dýchat pod vodou nebo létat (ideálně tak, aby funkce šly vypínat).

– Osobně se ale přiznám, že na rozdíl od Aimee Mullins rozšíření zraku do UV a piercing vnímám jako úplně odlišné věci (první rozšiřuje moje schopnosti, druhá je orientovaná navenek, „móda“)

– Jak sportovec s dokonalou protézou na běžeckém mistrovství (nikoliv paraolympiádě)? Je to doplněk na úrovni nedovoleného povzbuzujícího prostředku?

– Když dumáme o vylepšení, nakonec se stejně dostaneme hlavně k otázce vylepšení vlastního mozku (nakonec, k čemu v moderní společnosti rychleji běhat? není to jedno?), a tady teprve začnou problémy. V čem spočívá naše identita?

Na téma vylepšení viz také rozhovor O GMO s Jaroslavem Petrem (3): Svítící kůže, vylepšování člověka, upravení sportovci a umělecká díla








Související články




Komentáře

29.07.2014, 02:53

.... ñýíêñ çà èíôó....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.