Člověk |
V 70. letech přišli František Borák a Antonín Patejdl s názorem, že jména českých knížat uváděná v Kosmově kronice jsou ve skutečnosti anagramem. Určitým způsobem seskupená jména českých knížat („mytologických“ i historických) měla být staročeskými větami
pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku
Určitým způsobem seskupená jména českých knížat („mytologických“ i historických) měla být staročeskými větami (přičemž samotná Kosmova kronika je psána latinsky), ukrývajícími jednak obecné proklamace ve stylu „Český národ žije ve sv. Václavu“, za druhé pak podrobnosti o osobě Kosmy. Staročeský text měl být ukryt i v jiných částech textu latinského.
Jak se k těmto teoriím staví kryptolog Jiří Janeček? Především upozorňuje, že Borákovy metody vedou ke staročeským větám, ve kterých jsou obsaženy chyby/překlepy. Pokud k tomu přidáme, že dešifrování anagramu není na rozdíl od „skutečné šifry“ jednoznačné (ork může znamenat rok i okr), vnucuje se pochybnost, zda touto metodou nelze najít cokoliv v čemkoliv – což obvykle také skutečně lze.
I s pomocí různých mřížek je navíc údajně obtížné zmiňované staročeské texty v latinském textu nalézt, pokud už člověk dopředu neví, co hledá. Časově extrémně náročné bez moderní techniky je i samotné ukrytí staročeského textu do latinského.
Janeček navíc upozorňuje, že po pádu Říma se až do 14. století v Evropě šifrovací techniky prakticky nepoužívaly. První používání anagramů v kryptologii je pak známo dokonce až ze století 16.
Závěr zní, že k anagramům v Kosmově kronice je krajně skeptický.
Zdroj: Jiří Janeček: Rozluštěná tajemství: Luštitelé, dešifranti, kódy a odhalení, XYZ, Praha 2006
Komentáře
01.05.2017, 09:42 alex-sasa
Karbusický
V roce 1966 vyšla od Vladimíra Karbusického kniha "Nejstarší pověsti české. Fantazie – domněnky – fakta", v níž jsou shrnuty výsledky zhruba 10letého bádání tohoto autora o českých pověstech. Co se týče oné řady údajných českých knížat, pokusil se autor přečíst tuto řadu jako souvislý text (... křížům my se neklaníme, vojny nezamýšlíme) - jakési poselství Čechů k Frankům z 9. stol. Je to dost spekulativní a jiní to neuznávají. Zůstává ale faktem a nevysvětlenou záhadou to, na co upozornil Karbusický - je vyloučeno, aby lid (jak píše Kosmas - bájmá vyprávění starců) zachovával celá staletí řadu jmen údajných vládců, o kterých není vůbec nic známo než jejich jméno. (To můžeme potvrdit ze své vlastní zkušenosti.) Ve slovesném podání se tradují spíše události, jako povodeň, oheň, vražda apod. Druhým důvodem silné pochybnosti nad řadou oněch jmen údajných mýtických vládců je to, že některá vůbec nezní slovansky - Mnata? Vojen? Neklan? přičemž naproti tomu v německém záznamu z r. 872 jsou vyjmenována skutečná slovanská knížata - Svatoslav, Vitisla(v), Heriman, Spytimír, Myslav, Bořivoj. S největší pravděpodobností Kosmas skutečně špatně přečetl nějaký (už předtím zkomolený) text. http://www.nase-rodina.cz/article.php?clanek=174
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.