Archeologický výzkum v Chrudimi – Hradební ulici

Člověk |

***oznámení společnosti Geo-cz Rozsáhlá proluka v Hradební ulici v Chrudimi v těsném sousedství městského chrámu N. P. Marie a centrálního Resselova náměstí vedla k záměru tuto plochu zastavět. Na místě zaniklých domu čp. 14/I a 15/I a zahrady, původně náležející k domu čp. 10/I má vyrůst Obchodně bytové centrum „Balustráda“, jehož podzemí bude tvořit garáž […]




***oznámení společnosti Geo-cz

Rozsáhlá proluka v Hradební ulici v Chrudimi v těsném sousedství městského chrámu N. P. Marie a centrálního Resselova náměstí vedla k záměru tuto plochu zastavět. Na místě zaniklých domu čp. 14/I a 15/I a zahrady, původně náležející k domu čp. 10/I má vyrůst Obchodně bytové centrum „Balustráda“, jehož podzemí bude tvořit garáž s 95 stáními. Tento záměr se stal impulzem k provedení záchranného archeologického výzkumu.
Určitou znalost o charakteru archeologických terénů na zkoumané ploše poskytují výsledky záchranného archeologického výzkumu, provedeného Muzeem východních Čech v Hradci Králové ve střední části plochy v roce 1994 v souvislosti s chystanou, ale posléze nerealizovanou stavbou budovy bankovní pobočky. Nejzávažnějším výsledkem bylo částečné odhalení sklepa domu ze 14. století a zaniklého v 16. století, který představuje nejstarší známou měšťanskou architekturu ve městě.
Letošní výzkum zahájený v dubnu navázal bezprostředně na plochu, zkoumanou v roce 1994. Nejmladší součástí terénní situace je ohradní zeď z 19. století a zahradní úprava dvora za čp. 10/I. Tato úprava reagovala na změnu komunikační sítě vyvolanou stavbou nedaleké soudní budovy v 50. letech 19. století. Nově vyměřená zahrada zčásti překryla vozovku původní Hradební ulice, vydlážděnou kočičími hlavami. K ulici přiléhala plošně menší zahrada domu čp. 10/I, vymezená ohradní zdí. V severovýchodním rohu zahrady stál nevelký jednoprostorový zděný dům s podlahou ze čtvercových keramických dlaždic a topeništěm (?) v severozápadním rohu. Domek je předběžně datován do 18. století. Na zbylé ploše zahrady byly prozkoumány dvě rozměrné smetištní jámy, jedna ze staršího 17. století a druhá ze 17.-18. století.
Zahrada či dvorek náležející k domu čp. 10/I překryl starší situaci, která se zcela odlišovala od existujícího rozměření jednotlivých parcel. Jeho nejstarší součástí byl dům, k němuž náležel sklep, zčásti odhalený již v roce 1994. Zděn byl z opukových kamenů na jíl a měl rozměry cca 5 x 5 m. Sklep byl vyhlouben ve 14. století a zanikl nejspíše v pokročilém 15. století. Po té byl v jeho těsném sousedství vyhlouben obdélný sklep o rozměrech cca 6 x 4 m, zděný na maltu a zaklenutý původně valenou klenbou. Přístupný byl zděnou šíjí se sedmi dochovanými kamennými schody od západu. V době jeho funkce bylo do podlahy sklepa vyhloubeno zděné schodištěm, na které navázal sklep křížového půdorysu. Toto podlaží sklepů bylo hloubeno hornickým způsobem a posléze vyzděno z kamene na maltu a opatřeno valenou klenbou. Sklep zanikl v důsledku požáru v 16. století, jeho klenba se propadla a vzniklá deprese byla zavezena stavebním odpadem. Za současného stavu nelze prozatím rozhodnout, zda byly objeveny části dvou domů či různé vývojové etapy domu jednoho. Oba sklepy však respektují linii průčelí původní Hradební ulice.
Výzkum provádí Archeologický ústav AV ČR Praha (J. Frolík) spolu s Regionálním muzeem v Chrudimi (J. Musil) ve spolupráci s firmami Jan Osina a Geo-cz.
Tento výzkum je zařazen do projektu „Archeologie a památky on-line“ a zájemci tak mají možnost sledovat postup výzkumu a nové objevy na internetových stránkách (http://www.geo-cz.com/chrudim06). Novinkou je v tomto případě začlenění tzv. „3D koutku“. Zde jsou publikovány 3D fotografie zajímavých objektů a nálezů.

PhDr. Jan Frolík








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.