Člověk |
Nový závod Resende, vybudovaný na bývalé kávové plantáži, by tak měl zemi ušetřit milióny dolarů ročně. Brazilští vědci tvrdí, že použili nejmodernější dostupnou technologii, až 25krát efektivnější než podobná zařízení ve Francii či ve Spojených státech.
***oznámení České nukleární společnosti
Brazílie vstoupila do kruhu států schopných obohacovat uran. Minulý pátek brazilský ministr pro vědu a techniku Sergio Rezende slavnostně otevřel obohacovací závod Resende, asi 140 kilometrů od Ria de Janeira.
Přestože má Brazílie šesté největší uranové zásoby na světě, musela doposud palivo pro své dva jaderné reaktory posílat k obohacení evropské společnosti Urenco. Nový závod Resende, vybudovaný na bývalé kávové plantáži, by tak měl zemi ušetřit milióny dolarů ročně. Brazilští vědci tvrdí, že použili nejmodernější dostupnou technologii, až 25krát efektivnější než podobná zařízení ve Francii či ve Spojených státech.
Právě kvůli technickým parametrům obohacovacího závodu se vláda prezidenta Luize Inácia Luly de Silvy dostala v roce 2004 do problémů s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). V obavách před průmyslovou špionáží odmítla vpustit nezávislé inspektory do zařízení. Brazílie podepsala stejně jako Írán smlouvu o nešíření jaderných zbraní a zákaz vstupu do svých závodů zdůvodňovala právem využívat jadernou energii k mírovým účelům. Na rozdíl od Íránu se Brazílie s inspektory MAAE dohodla na jiném systému kontrol – odstředivé zařízení, hlavní součást celého závodu, je před inspektory ukryto za neprůhledným sklem a odborníci z agentury pouze monitorují uran při vstupu a při výstupu ze závodu. Pro mírové využití v energetice totiž stačí obohatit uran na maximálně 5 %, zatímco vojenské hlavice obsahují až 95% uran-235.
Brazílie vlastní dva reaktory, vybudované v 80. letech s kontroverzní pomocí bývalého Západního Německa. Původně uzavřela Brazílie smlouvu na osm reaktorů, z finančních důvodů ale projekt zkrachoval. Současná vláda ale jadernou otázku znovu otevřela a v budoucnu plánuje postavit dalších sedm reaktorů. V Brazílii totiž prudce stoupá spotřeba elektrické energie a země by ráda snížila svou závislost na dovozu ropy a zemního plynu. Nedávné znárodnění bolivijského plynařského průmyslu tuto snahu ještě zrychlilo. Jaderná energie nyní tvoří 4 % energetického mixu, největší podíl mají se 43 % obnovitelné zdroje.
Zdroje: WNA, NucNet
Česká nukleární společnost (založena v roce 1992) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti.
E-mail: cns.csvts@seznam.cz
Web: http://www.csvts.cz/cns
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.