Budou děti raději vyslýchány roboty?

Člověk |

Lidská paměť funguje nepředvídatelně. Už jen podle toho, zda se někoho zeptáme na „autonehodu“ nebo „bouračku“, budou dotyční uvádět různou rychlost kolidujících vozidel.

Budou děti raději vyslýchány roboty?



Tohle představuje problém samozřejmě hlavně pro policii i soudy. Nejde přitom jen o samotné slovní sdělení tazatele, ale i o tón hlasu a další neverbální aspekty. Svědci si ve všech případech myslí, že mluví pravdu (a tazatelé s nimi mohou manipulovat jak úmyslně, tak také podvědomě).

Cindy Bethelová z Mississippi State University v Starkville a její tým nyní provedli následující experiment. Nejprve nechali účastníky pokusu sledovat určitou scénu. Poté se je psychologové pokusili při rozhovoru záměrně zmást pomocí dezinformace a přimět je, aby „viděli“ něco jiného, než se stalo. Ve druhém případě použil stejná slova/argumenty robot. Výsledek?

Psychologové zmátli 40 % účastníků experimentu, robot nikoho. Lidé jakoby nebrali v potaz, co se jim snaží podsunout. Budou tedy roboti fungovat jako vyslýchající? Vezměte si třeba děti, které mají tendenci potvrzovat, na co se jich dospělý ptá, všechna ta falešná (byť jindy jistě i pravdivá) obvinění týkající se zneužití dětí, která je tak obtížné vyvrátit…

Zajímavá je otázka, jak by v praxi „robotický výslech“ mohl fungovat třeba u soudu. Snad by vyslýchaný neviděl tváře a slyšel jen robotické hlasy? Druhá zajímavost: Určitě to, nakolik ignorujeme dezinformace robota, závisí na jeho hlasu i tvaru. Vlastně zde máme jeden aspekt Turingova testu. Dokážeme sestrojit robota, který přiměje člověka uvěřit dezinformacím podobně jako jiný člověk?

Zdroj: New Scientist

 



Úvodní foto: Stephen Walter Ranson, Wkikipedia, licence public domain




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.