Další hodně staré šperky

Člověk |

Již zhruba před rokem bylo oznámeno, že šperky z Izraele a ze severní Afriky by mohly být staré až 100 tisíc let, o datování ovšem zůstávaly určité pochybnosti. Nový objev korálků, jejichž stáří se odhaduje na 82 000 let, nicméně potvrzuje, že počátky symbolického myšlení nejsou rozhodně záležitostí až mladšího paleolitu...




Již zhruba před rokem bylo oznámeno, že šperky z Izraele a ze severní Afriky by mohly být staré až 100 tisíc let (viz starší článek na Science Worldu), o datování ovšem zůstávaly určité pochybnosti. Nový objev korálků, jejichž stáří se odhaduje na 82 000 let, nicméně potvrzuje, že počátky symbolického myšlení nejsou rozhodně záležitostí až mladšího paleolitu (cca 40 000 let).
Nový objev byl učiněn v Holubí jeskyni v severovýchodním Maroku. Nalezené mušličky-korálky mořského plže Nassarius gibbosulus byly nejen provrtané, ale některé z nich také potřené okrem. Předpokládá se, že hladina pobřeží byla v tehdejší době od jeskyně asi 40 km daleko.
Mušličky byly zřejmě nošeny jako náramek, náhrdelník nebo všité do oblečení. Zajímavé je, že od dalších nálezů ze severní Afriky a Blízkého východu datovaných do doby starší než 50 000 let se nově objevené šperky téměř neliší (jsou mj. i z téhož živočicha). Z toho lze usoudit, že rané umělecké projevy byly relativně stereotypní, prakticky se neměnily v místě ani v čase. Evropský a blízkovýchodní mladší paleolit přinesl mnohem větší variabilitu, časovou proměnlivost i regionální odlišnosti.

Zdroj: Eurekalert








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.