Člověk |
Sen o elektronických knihách prý padl z velké části proto, že v dobách levných papírových publikací chtěl jen málokdo knihy číst na těžkém a drahém kusu hardwaru.
Rod Canion, muž stojící za zrozením společnosti Compaq, dnes svůj čas tráví u firmy Questia Media, jež se snaží o zbudování kvalitní virtuální knihovny pro akademické účely.
Houstonská společnost shromažďuje vydavatele akademických titulů a učebnic, jejichž práce pak dává na web. Plný přístup k těmto textům vás vyjde na 20 dolarů měsíčně, chcete-li knihovnu užívat rok, zaplatíte asi pětkrát tolik. „Zprostředkováváme i přístup pro školy, přičemž se cena vyšplhá asi na 85 % normálu,“ říká generální ředitel firmy Questia Media Troy Williams. „V současnosti máme necelých 150 000 předplatitelů, kteří si z naší knihovny mohou stáhnout 65 000 knih,“ upřesňuje.
Canion je investorem a působí ve vedení firmy. Společně s Williamsem jsou momentálně návštěvníky třídenní konference PC Forum, pořádané v německém Carlsbadu. Questia Media či Compaq se neřadí mezi jediné společnosti, v nichž má Canion svůj podíl. Mimo jiné investuje do Houston Technology Center či firmy BlueArc.
Questia Media se již dlouho snaží proplouvat světem e-publishingu a zatím se jí to daří. Její zrození totiž spadá do doby boomu internetového publikování (mnohdy naivního, což dokumentují tisíce neúspěšných novátorů). Společnost se po celou dobu svého působení orientuje stále na stejnou oblast, tedy akademické publikace.
Williams tvrdí, že e-publikační sen padl z velké části proto, že v dobách levných papírových publikací chtěl jen málokdo knihy číst na těžkém a drahém kusu hardwaru. „To, v čem se naše firma liší, je, že se soustředí na často obtížně sehnatelná periodika a publikace, jež lidé potřebují k provádění různých výzkumů. To, co dáváme k dispozici, neslouží jako zábavné čtení a lidé jsou ochotnější tyto informace číst na svých obrazovkách.“
Podstatná část materiálů dostupných přes Questii je chráněna autorskými právy a zveřejněna se souhlasem jejich majitelů. I přesto musí společnost dále dojednávat podmínky s jejich vydavateli. Předplatné knihovnických služeb pro školy je podle Williamse jen prvním krokem. Hlavní naděje spočívá v tom, že si pak jednotliví žáci službu přeplatí i do svých domovů.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.