Dobytí Konstantinopole

Člověk |

Zajímavé je, že v roce 1453 Konstantinopol ještě stále chránily především hradby, které na počátku 5. století nechal vybudovat císař Theodosius. Byly nicméně koncipovány pro milionové město, na konce byzantského období měla Konstantinopol již jen asi 50 000 obyvatel.




Pád Konstantinopole do tureckých rukou známe asi hlavně z románu Pád Cařihradu od Miky Waltariho. V edici Kolumbus vyšla také kniha britského historika Stevena Runcimana, jedná se však už přece jen o dílo starší.

Tedy nyní několik zajímavostí k tématu z knihy aktuální (viz zdroj níže):

– Kontantinopol byla zralá k pádu už na počátku 15. století, kdyby jí život neprodloužila porážka Osmanů od Timura a následný (dočasný) rozpad jejich říše. Teprve kolem roku 1450 dokázala osmanská říše více-méně obnovit své někdejší hranice. Centrum říše se v té době přesunulo z Anatolie do Evropy (Rumelie, kde stálo i turecké hlavní město Edirne). Právě Konstantinopol od určité chvíle bránila efektivnějšímu spojení Malé Asie a evropských provincií – Malá Asie byla stále ještě „zásobárnou“ vojáků pro tažení na Balkán.

– Zajímavé je, že v roce 1453 Konstantinopol ještě stále chránily především hradby, které na počátku 5. století nechal vybudovat císař Theodosius. Naopak předcházející „užší“ hradby Kontantinovy byly již v troskách. Theodosiovy hradby byly nicméně koncipovány pro milionové město, na konce byzantského období měla Konstantinopol již jen asi 50 000 obyvatel. Celá řada oblastí ve městě se změnila v neobydlené sutiny nebo olivové sady, souvisle bylo osídleno již jen několik enkláv. Hradby sice byly možná největším opevněním, které tehdy v Evropě stály (měly příkop a zdi ve třech řadách, někde až do výšky 20 metrů, poslední zeď byla 5 metrů silná a vybavená věžemi), nicméně na jednoho obránce (výrazně pod 10 000 vojáků) připadal příliš velký úsek.

– Jedním z faktorů úspěchu Osmanů před Konstantinopolí bylo přetažení jejich lodí do zálivu Zlatý roh po suché zemi. Podobnou strategii zkoušeli Turci i v polovině 16. století proti Rusku. Tehdy pomáhali povolžským chanátům, přičemž ovládali ten krymský. Pomoc Kazani a Astrachani se proto přetahovala mezi Donem a Volhou. To ovšem nebylo příliš efektivní a Osmani proto uvažovali, že by zde nechali vykopat průplav, což by dopravu výrazně usnadnilo. Nakonec se ale tato akce ukázala příliš náročnou a hlavně vzhledem k logistice nedokázali Turci pádu Kazaně zabránit. Říše byla v té době již příliš velká, aby dokázala zasahovat na více hraničních frontách současně. Průplav mezi Volhou a Donem vznikl až mnohem později…

– Mimochodem, vzestup islámské říše dává autor do souvislosti spíše se súfijským islámem a dervišskými řády nebo sektami přímo kombinujícími islám a pravoslaví. V době Mehmeda II. a dobytí Konstantinopole se již však namísto těchto směrů stávala oporou říše sunitská ortodoxie (byť i tak možné relativně volnější, než co by znamenalo ortodoxní v Damašku či Káhiře). Osmanská říše sice do sebe v té době integrovala cizí podněty, ovšem už šlo spíše o vojenské apod. technologie. Nasazení děl rozhodlo jak o osudu hlavního města Byzance, tak pomohlo Osmanům později porazit i těžkou jízdu egyptských mamlúků (která předtím triumfovala i nad Mongoly).

– A na závěr trochu virtuálních dějin. Je představitelný scénář, že Konstantinopol by se ubránila, ať už v důsledku účinnější pomoci z Benátek, Janova či dalších západních států nebo z jiných důvodů? Takový scénář je krajně nepravděpodobný. I kdyby k němu ale došlo, město už stejně bylo jen enklávou uvnitř Osmanské říše a předurčené k pádu…

 

Zdroj: Petr Štěpánek: 1453: Pád Konstantinolole – zrod Instanbulu, Triton, Praha 2010

 

Poznámka: Jak se vám líbí Waltariho Pád Cařihradu v porovnání s Egypťanem Sinuhetem a Tajemným Etruskem?

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.