Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Dvě migrace zanesly blízkovýchodní geny až na jih Afriky

Khoisané (definice je to především jazyková – lidé, kteří používají „mlaskavky“) se někdy pokládají za „původní etnikum“, které jižní Afriku obývá třeba i 70 000 let. Geneticky by se lidstvo mohlo rozdělit na dvě základní skupiny: Koisané a všichni ostatní (existují samozřejmě i jiné „stromečky“).
Migrace z Afriky neprobíhala samozřejmě jednosměrně, třeba semitské kmeny se podle všeho stěhovaly sem a tam. Východoafrický roh byl přístupný přes Arabský poloostrov, Egypt byl cílem migrací ze syrsko-palestinské oblasti. Nicméně Khoisané, zdálo by se, nikam nemigrovali, takže výskyt euroasijských genů u nich představuje trochu záhadu. Výzkumníci (vedoucí týmu Joseph K. Pickrell) přitom uvádějí, že nejde o důsledek evropské přítomnosti v Africe během posledních staletí.
Scénář má být v zásadě dvojstupňový. Někdy před 3 000 lety se uskutečnila velká migrace z Blízkého východu do východní Afriky, která sem zanesla příslušné geny. Poté kolem roku 1000 začala expanze bantuských kmenů, která Khoisany natlačila na samotný jih kontinentu (kde sice žili asi už předtím, ale nyní sem přišli další lidé z východní Afriky). Spolu s euroasijskými geny získali současní Khoisané prý i pár genů neandrtálských.
Studie byla publikována v Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdroj: Phys.org

Poznámka: Populace mluvící khoisanskými jazyky se od sebe ovšem vzhledem/antropologicky a geneticky dost liší (Křováci-Sánové vs. Hotentoti-Koitové s tmavou pletí, kteří jsou zřejmě promíšení s kmeny Bantu; Koitové vesměs dokáží štěpit laktózu; uvažuje se i o podobnosti Koisanů se staroegyptským vyobrazováním obyvatel země Punt).
Na toto téma viz také:
Koisané – původní etnikum?

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru