Tým řady vědců z několika vědeckých institucí nyní výsledky, které mají potvrzovat i některé informace ze Starého zákona. Hlavním autorem studie byl Luca Pagani z Wellcome Trust Sanger Institute a University of Cambridge.
Shrnuto, etiopská populace lze geneticky rozdělit na dvě hlavní skupiny. Asi polovina místní populace je příbuzná obyvatelstvu v okolních afrických územích, polovina pak především lidem z Izraele a Sýrie.
Na tom samo o sobě není nic tak překvapivého. Víme, že Etiopie (říše Aksúm) měla úzký vztah k jižní Arábii, v Etiopii se hodně mluví semitskými aspol. jazyky (úředním jazykem je semitská amharština), nakonec i vzhledem místní obyvatelé až na barvu pleti příliš nepřipomínají okolní národy.
Nicméně pozor: Genetika ukázala vazbu spíše na Egypt, Izrael a Sýrii než na Arábii a Jemen. Autoři výzkumu to dávají do souvislosti s královnou ze Sáby, která měla mít dítě s Šalamounem, apod. legendami, které by se měly právě vztahovat k míšení obyvatelstva před cca 3 000 lety. Což má zase odpovídat odpovídat i genetickým výsledkům. (Tady ovšem je to trochu zmatené, protože Sába bylo v historické době právě království v Jemenu – ne v Etiopii). Místní populace zčásti pochází z Blízkého východu, ale k těmto událostem došlo dávno před expanzí islámu a pozdějšími událostmi.
Autoři zmiňují, že Etiopie má i kompletní dědictví fosílií dokumentujících evoluci člověka. Studium populační genetiky této oblasti by nám mohlo něco prozradit i velmi o dávných dobách. To se ale nicméně v rámci výzkumu nepotvrdilo. Současní obyvatelé Etiopie jsou důsledkem mnoha migrací a míšení kultur i národů, kdy k hlavním událostem došlo právě před těmi cca 3 000 lety. Nějaké archaické podobě Homo sapiens by mohly mít blíže snad populace jihoafrické.
Nakonec (pokud to tedy není jen argument pro grantové agentury), studium obrovské genetické rozmanitosti etiopské populace by mohlo jít párovat i s lékařskými informacemi a prý přispět k rozvoji personalizované medicíny.
Zdroj: Eurekalert
Poznámky:
– Mimochodem, Etiopie a Arménie jsou zřejmě nejstarší státy, kde bylo za státní náboženství prohlášeno křesťanství.
– O personalizované medicíně se teď pro změnu moc nemluví. Proč?