O problematice vzniku alergií jsme už na Science Worldu psali několikrát, a to i včetně hygienické teorie alergií a její kritiky.
Podle nejnovějšího zjištění vědců University of Cincinnati by hygienická teorie mohla opět vstoupit do hry; proti alergiím by mohlo pomáhat, pokud jsou děti v raném stadiu života vystaveni produktům plísní a hub, konkrétně tzv. houbovým glukanům, polysacharidům, které se vyskytují v buněčných stěnách hub (glukany se i jinak používají pro podporu imunitního systému). Podobně pozitivně měly fungovat i bakteriální endotoxiny.
Houbové glukany jsou v dospělém věku odpovědné za respirační poruchy, například za chronický kašel. Vdechujeme je spolu s běžným domácím prachem.
Zdroj: Eurekalert, Health News
Poznámky:
Jedna z námitek proti hygienické teorii alergií vychází z výsledků, podle kterých je zvýšené množství alergiků například v chudinských čtvrtích amerických měst. Zde lze ovšem těžko předpokládat nějakou „nadměrnou“ hygienu.
Výzkum přesněji řečeno neurčil, že/jak glukany chrání před alergií a astmatem (jakými konkrétními biochemickými apod. mechanismy), zjistil pouze negativní korelaci mezi množstvím houbových glukanů, kterým je dítě v časném věku vystaveno, a alergií. Tuto korelaci by nejspíš šlo vysvětlovat i jinak…