Člověk |
Projekt bude využívat vyspělé softwarové technologie, které chce IBM věnovat komunitě open source. Tyto technologie mají pomoci elektronicky sdílet informace v případě propuknutí nemoci a předvídat její budoucí šíření.
***tisková zpráva společnosti IBM
Společnost IBM spolu s dalšími významnými světovými zdravotnickými institucemi oznámila Globální pandemickou iniciativu, jejímž cílem je zabraňovat šíření infekčních chorob.
Kvůli rostoucím obavám z potenciálního propuknutí nových druhů chorob a z jejich schopnosti snáze se šířit moderními dopravními prostředky vytvořili vědci IBM spolu s celosvětovými zdravotnickými organizacemi a univerzitami řídící výbor. Společně budou v rámci programu globální připravenosti zkoumat možnosti využití vyspělých analytických a počítačových technologií při reakci na nebezpečné infekce kdekoli na světě.
IBM tomuto projektu poskytne několik svých klíčových technologií a ve svých výzkumných laboratořích po celém světě založí zdravotnická centra inovací, která budou spolupracovat s globální zdravotnickou komunitou. Projekt bude využívat vyspělé softwarové technologie, které chce IBM věnovat komunitě open source. Tyto technologie mají pomoci elektronicky sdílet informace v případě propuknutí nemoci a předvídat její budoucí šíření.
Patří mezi ně softwarová platforma, kterou IBM vyvinulo za účelem jednoduššího sdílení a odhalování trendů ve zdravotních informacích například v případě epidemie. Technologie Interoperable Healthcare Information Infrastructure (IHII) má usnadnit komunikaci a spolupráci mezi lékařskými zařízeními na sběru a sdílení zdravotních dat. Úlohu technologie IHII rozšíří IBM o sledování zdravotního stavu veřejnosti. Reaguje tak na globální výzvy k připravenosti na pandemii, neboť usnadní sdílení klinických dat mezi lékařskými zařízeními, laboratořemi a veřejnými orgány.
IBM také plánuje vybudovat komunitu uživatelů své platformy pro epidemiologické modelování Spatio-Temporal Epidemiological Modeller (STEM), jež dokáže zpracovávat informace ze systému IHII spolu s dalšími informacemi, například detailními leteckými snímky od OSN, mapami silniční sítě, informacemi o umístění letišť, modely cestování a migračními trasami ptáků po celém světě. Umožní uživatelům rychle vyvíjet modely pravděpodobného geografického šíření nemoci v průběhu času. Tyto modely pomohou odborníkům na veřejné zdraví a vládním expertům vyvinout efektivnější plány připravenosti.
S využitím znalostí získaných Projektem Checkmate, v jehož rámci IBM a The Scripps Research Institute spolupracují na náročném biologickém výzkumu virů chřipky, mohou tyto plány přispět k efektivnějšímu vývoji a pohotovější distribuci vakcín. Cílem spolupráce je předvídat časový průběh mutace virů pomocí vyspělých prediktivních modelů, které poběží na vysoce výkonných počítačových systémech jako IBM BlueGene. S využitím imunologické a chemické odbornosti institutu Scripps pak budou výrobci léků schopni vyvíjet vysoce efektivní vakcíny.
Centry spolupráce budou vědecká pracoviště IBM ve výzkumných laboratořích v Číně, Indii, Izraeli, Japonsku, Švýcarsku a USA.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.