Člověk |
Archeolog Steve Lekson přichází s odlišným pohledem, podle kterého bychom kultury v Novém Mexiku mohli srovnávat spíše s říšemi jižnějšího Mexika. Tento názor vztahuje především na kulturu, která zanechala památky v kaňonu Chaco.
Předkolumbovská kultura jihozápadu USA po sobě zanechala řadu pozoruhodností, zavlažovací systémy, keramiku, rozsáhlé stavby – nicméně dosud převládal názor, že se jednalo spíše o vesnická společenství než o království.
Archeolog Steve Lekson přichází s odlišným pohledem, podle kterého bychom kultury v Novém Mexiku mohli srovnávat spíše s říšemi jižnějšího Mexika. Tento názor vztahuje především na kulturu, která zanechala památky v kaňonu Chaco (pueblo Bonito, po roce 1000). Pozdější období od cca 14. století bylo podle něj již úpadkové.
Lekson argumentuje tím, že pueblo Bonito vyžadovalo pro vznik i provoz dopravu množství dřeva ze vzdálenosti větší než 50 mil. To mohla podle něj zajistit pouze organizovaná společnost. Kultury jihozápadu USA máme tendenci si představovat jako harmonické a mírumilovné (stavby jako by připomínají hmyzí úly), ale to může být „politicky korektní“ sebeklam. Mohlo jít o despocii mexického typu, kdy vládci Chaca ovládali rozsáhlé oblasti dnešního Nového Mexika, Colorada, Arizony nebo i Utahu. Pozdější tradice ostatně dle Leksona spojuje obyvatele Chaca s útiskem. Možná, že další období vycházelo spíše z menších vesnických center, původně podrobených.
Pečlivě orientované budovy Chaca mohly mít charakter náboženských center celé oblasti (podobně jako jižnější mexické pyramidy).
Na druhé straně ale odpůrci tvrdí, že zde neexistovala jedna osídlená oblast, ale spíše centra od sebe oddělená pouští. To by napovídalo i roztříštěnosti politické organizace, protože by to znamenalo obtížnou kontrolu nad větším územím. Ale kdo ví – na druhé straně byla oblast zřejmě přehledná (daleká viditelnost), takže zde třeba šel zařídit i výběr daní.
Zdroj: Eurekalert
http://www.eurekalert.org/pub_releases/2006-06/uoca-cca060506.php
Poznámky:
(Podrobněji jsem se předkolumbovskou Amerikou zabýval již před delším časem, takže nevím, nakolik jsou informace aktuální, co nového bylo mezitím objeveno atd.)
– kultury jihozápadu USA byly těm mesaomerickým podobné skladbou pěstovaných plodin mnohem více než východ USA. Dokonce zde snad byla nalezena i hřiště na mexickou hru podobnou košíkové. Nějaké spojení s Mexikem zde tedy evidentně existovalo.
– I na jihovýchodě USA se uvažuje o vyspělejších civilizacích. Například některé etapy kultur tzv. moundů (hlavně před rokem 1000) se dávají do souvislosti s mexickým vlivem, s koncem éry Olméků atd. Jakousi královskou strukturu měli na JV USA i kmen Nančezů; opět – odvození z Mexika?
– Kultury na JV USA zanikly hlavně v souvislosti s epidemiemi, které zde rozšířily první Španělské výpravy ještě v 16. století. Pozdější osadníci již objevili z mississippské kultury pouhé zbytky.
– Na jihozápadě USA se od posledních století př. n . l. vystřídalo několik zemědělských kultur. Úpadek této oblasti zhruba od 13. století se někdy dává do souvislosti s odlesňováním (nebo jinak nastartovanou změnou klimatu). Následovalo sucho, řada do té doby úrodných oblastí se proměnila v poušť a musela být opuštěna. Klasická kultura puebel existovala geograficky v trochu jiné oblasti. Ale i tu Evropané poznali už v úpadku; poměrně vyspělé zdejší zemědělské kultury byly totiž mezitím atakovány Apači a Navahy (ti náležejí jazykově ke kmenům sídlícím mnohem severněji, v Kanadě, na Aljašce atd.).
– shrnuto, Mexiko bylo poměrně blízko a na myšlence nějaké říše v Novém Mexiku kolem roku 1000 není nic nemožného. Velké architektonické komplexy, kde žilo hodně lidí, mohou svědčit pro nějakou pokročilejší sociální organizaci. To ale samozřejmě ještě neznamená důkaz. Již před vznikem státních útvarů vznikla řada věcí vyžadujících „organizaci“, existoval dálkový obchod atd.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.