Jak se odívali lidé v neolitu: Spíše kůže než len

Člověk |

Objev mimufikovaného těla Oetziho, Muže z ledovce, přispěl zásadním způsobem k našim znalostem o neolitickém oděvu. Jedná se totiž zřejmě o dosud nejzachovanější nález. ...




Objev mimufikovaného těla Oetziho, Muže z ledovce, přispěl zásadním způsobem k našim znalostem o neolitickém oděvu. Jedná se totiž zřejmě o dosud nejzachovanější nález.

Pokud si vzpomínáte na rozhovor s Miriam Nývltovou Fišákovou, již lovci mamutů dokázali tkát, nejedná se tedy o vynález neolitický. Preferovaným vláknem byla v paleolitu kopřiva.
A co v neolitu? Předpokládalo se, že evropské neolitické oděvy budou tvořeny především z lněného plátna. Toto původní očekávání se však nenaplňuje. Před nálezem mumifikovaného těla Oetziho představovaly hlavní zdroj informací o evropském pravěkém oděvu dánské bažiny (tyto památky jsou ovšem datovány do doby pozdější, bronzové). Jako materiál pro tkaniny se zde nepoužívalo lnu, ale ovčí vlny.
A jak vypadal oděv muže zamrzlého v alpských ledovcích? Převládaly kupodivu části zhotovené nikoliv z rostlinných materiálů, ale z kožešin a kůží.

Čepice byla ušita z medvědí kožešiny.
Surovinou pro svrchní oděv byla ovčí či kozí kůže.
Totéž platí pro kalhoty a bederní zástěru.
Boty byly z medvědí kůže (mimochodem, nebyla rozlišována pravá a levá noha).
Úplně navrchu nosil muž z ledovce plášť upletený z trávy. Tato jakási rohož byla podle všeho velmi dobře odolná proti vodě. Ta může pronikat pouze na místech, kde vlákna kříží.

Pravdou však je, že se nemuselo jednat o oděv typický, ale o speciální variantu určenou pro dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí. Těžko říct, zda se ostatní lidé v té době oblékali do textilií. Je však možné, že úroveň neolitické tkalcovské techniky byla až dosud přeceňována.
Zdá se, že především v chladnějších oblastech nepředstavuje len alternativu ke kůžím a kožešinám; ta se objevila zřejmě až později s využitím ovčí vlny. Ta byla přitom vázána na vyšlechtění odrůdy dlouhosrstých ovcí. Není přitom známo, zda k tomu došlo už v neolitu.

Zdroj: Konrad Spindler: Muž z ledovce, Mladá fronta, Praha, 1998

Na okraj: Poslední novinkou v oblasti výzkumů Muže z ledovce je zjištění, že dotyčný zřejmě nezmrzl ve stavu vyčerpání, ale zahynul následkem střely. Oetizho stránky najdete např. na adrese http://www.iceman.it.

Omlouváme se za problémy s přidáváním komentářů k článkům. Komentáře prosím zasílejte e-mailem na pavel_houser@idg.cz.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.