Jižní Afrika už nechce uran pouze vyvážet

Člověk |

Francouzská Areva a americký Westinghouse reagovali na poptávku z Jihoafrické republiky a nabízejí dodávky jaderných elektráren. Jižní Afrika je na pátém místě na světě v těžbě uranové rudy, kterou ale nyní v naprosté většině vyváží. Země je závislá na tepelných elektrárnách.




***oznámení České nukleární společnosti

Dva přední výrobci jaderných technologií, francouzská Areva a americký Westinghouse, reagovali na poptávku z Jihoafrické republiky a nabízejí dodávky jaderných elektráren. Rozvoj jaderné energetiky má Jižní Africe pomoci odstranit nedostatek kapacit na výrobu elektrické energie a vytvořit tak lepší podmínky pro další ekonomický rozvoj.

Jihoafrická energetická společnost Eskom oznámila, že obdržela nabídky na stavbu nových jaderných elektráren od francouzské firmy Areva a americké společnosti Westinghouse. Výrobci jaderných technologií tak reagovali na poptávku z Jižní Afriky, která trpí nedostatkem elektrické energie, hodnotu předpokládaných dodávek ale zatím neuvedli.
Francouzský výrobce jaderných technologií Areva chce do jižní Afriky dodat až 12 moderních tlakovodních reaktorů EPR, každý o výkonu 1650 MWe. Pro začátek počítá s dodávkou dvou těchto reaktorů v konsorciu, které vytvoří s jihoafrickou stavební a inženýrskou firmou Agent, francouzskou stavební společností Bouygues a francouzskou energetickou firmou EDF, později tu má postavit dalších 10 těchto reaktorů. Může tak navázat na spolupráci s jihoafrickým jaderným průmyslem, která se osvědčila již dříve při stavbě jaderné elektrárny s dvěma bloky v Koebergu, která je dosud jediným jaderným zdrojem elektřiny v zemi.
Westinghouse oznámil, že ve spolupráci se společností s americkou firmou Shaw Group a jihoafrickou společností Murray & Roberts zamýšlí v Jižní Africe postavit tři jaderné reaktory AP1000 o výkonu 1134 MWe. Americký výrobce si v jižní Africe již vytváří zázemí. Zakoupil firmu IST Nuclear (ISTN) a přeměnil ji na společnost Westinghouse Electric South Africa. ISTN se zabývá provozováním a službami pro jaderné reaktory s kuličkovým keramickým palivem (PBMR) o výkonu 165 MW, které se v Jižní Africe vyvíjejí. První demonstrační reaktor tohoto typu se má stavět v letech 2009 až 2013, s připojením do sítě se počítá po roce 2016.
Nabídky obou firem posoudí energetická společnost Eskom, která ovládá více než 90 procent jihoafrického trhu s elektřinou. Nedávno přijala ambiciózní plán – chce do roku 2025 zdvojnásobit výkon všech elektráren na 80 000 MW a zvýšit výkon jaderných elektráren až na 20 000 MW. Celkové náklady se odhadují na více než 720 miliard randů (1820 miliard Kč). První fáze plánu se má uskutečnit do roku 2016. Zároveň se také lépe využijí domácí surovinové zdroje. Jižní Afrika je na pátém místě na světě v těžbě uranové rudy, kterou ale nyní v naprosté většině vyváží. Nyní je tato země z 86 procent závislá na tepelných elektrárnách spalujících uhlí.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.