Na patogeny adaptérem

Člověk |

Některé patogeny, např. virus HIV, mají způsoby, jak se maskovat a před naším imunitním systémem se ukrýt. Protilátky schopné se efektivně vázat na jejich povrchové struktury nemusí vůbec existovat. Co s tím?




Jak funguje rozpoznávání patogenů? Obecně na principu antigen-protilátka. Obrovské množství specializovaných protilátek, které produkuje náš imunitní systém, prostě neustále čenichá, zda nenarazí na patogen s odpovídající specifickou povrchovou strukturou. Rozpoznávání tak pracuje na „prostorovém“ principu zámku a klíče.

Některé patogeny, např. virus HIV, ale mají způsoby, jak se maskovat a před naším imunitním systémem se ukrýt. Protilátky schopné se efektivně vázat na jejich povrchové struktury nemusí vůbec existovat, povrchová struktura patogenu se také může stále měnit.
Co s tím? Jednou z možností je právě patentovaný způsob tvorby „rozhraní“, čehosi na způsob adaptéru z elektroniky. Peter Kwong z National Institutes of Health Dale and Betty Bumpers Vaccine Research Center vymyslel, že tuto roli by mohl hrát umělý protein. Jedna jeho část by byla navržena tak, aby se přilepila na patogen, druhá by měla odpovídat prostorové struktuře nějakého běžného patogenu (to aby existovalo hodně protilátek, které by se mohly navázat zase sem). Vznikl by tak jakýsi můstek.
Prostorové struktury biomolekul jsou ale hodně komplexní, takže vyvinout klíč k zámku viru HIV není vůbec snadné. Hledání se v první fázi provádí pomocí počítačové simulace.

Zdroj: New Scientist

Viz také:
Morová epidemie chrání část evropské populace před AIDS?
Cesty k domestikaci viru HIV








Související články




Komentáře

30.07.2014, 13:54

.... ñïñ!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.