Naše otázka: Kde se tedy vlastně vzala „teorie“

Člověk |

Slovo "teorie", který je dnes základem (nejen) vědeckého myšlení, pochází ze staré řečtiny. Původ výrazu je však poměrně překvapivý. ...




Slovo "teorie", který je dnes základem (nejen) vědeckého myšlení, pochází ze staré řečtiny. Původ výrazu je však poměrně překvapivý.

První odpověď pochází od čtenáře: Slovo teorie pochází z pythagorejské nauky. Původně znamenalo slavnost, později pochopení.
S pozdravem Petr Mikulenka, MikulenkaP@seznam.cz

Ano, lze dodat, že původně se onou slavností myslela především slavnost náboženská. Tedy další střípek o souvislosti mezi vědou a náboženstvím :-) (zrod vědy a logiky ostatně ve starém Řecku úzce souvisel s Apollónovým kultem, zjevením Velké Bohyně u Parmenida apod. Právě bohové byli garanty jasného, logického myšlení – ale na toto téma někdy jindy).

Další konotace slova "teorie" pak souvisí právě s nazřením a pochopením. Životem vědce a filosofa měl být od Aristotela právě "bios theoretikos", tedy život nazírající a jaksi nezaujatý, strávený spíše zkoumáním než angažováním. Zde již vidíme vynořující se protiklad teorie-praxe.

Pavel Houser








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.