Člověk |
Ve dnech 23.-30. června se v Praze uskuteční dosud největší mezinárodní kongres počítačové lingvistiky. Mezi sponzory akce jsou společnosti Google, Microsoft, IBM, Xerox, TextKernel, BBN, Morphologic, NewsTin a PowerSet.
***tisková zpráva
Ve dnech 23.-30. června se v Praze uskuteční dosud největší mezinárodní kongres počítačové lingvistiky. Zúčastní se ho přes 1000 předních odborníků tohoto mladého a perspektivního oboru z ciziny a téměř stovka z Česka. K významným hostům patří mj. prof. Frederick Jelinek, profesor Johns Hopkins University v Baltimore, USA a čestný doktor Univerzity Karlovy, Prof. Martin Kay a prof. Aravind Joshi, oba z USA, nositelé ocenění za celoživotní zásluhy o počítačovou lingvistiku.
Na kongresu se bude diskutovat o teoretických i aplikačních aspektech počítačové lingvistiky a automatického zpracování přirozeného jazyka. Jde například systémy automatického překladu, o vyhledávání informací v textu i audionahrávkách, rozpoznávání mluvené řeči, o automatické systémy odpovídání na dotazy formulované v neomezeném přirozeném jazyce, o strojové učení atd.
V průběhu kongresu bude také udělena za celoživotní dílo, tzv. Life Achievement Award. V loňském roce ji obdržela prof. Eva Hajičová z MFF UK, která je letos předsedkyní organizačního výboru kongresu.
Kongres pořádá z pověřeni Mezinárodní asociace počítačové lingvistiky Ústav formální a počítačové lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Význam kongresu dokládá i skutečnost, že mezi sponzory, kteří mají zájem se na něm také odborně prezentovat, jsou významné mezinárodní společnosti, jako je Google, Microsoft, IBM, XEROX, TextKernel, BBN, Morphologic, NewsTin a PowerSet a další.
Záštitu nad kongresem přijali prof. ing. Ivan Wilhelm, DrSc. zmocněnec vlády České republiky pro výzkumné programy EU, primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém a rektor Karlovy univerzity prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.
Odborný program zahajuje v pondělí 25. června v 8:45 hodin v hotelu TOP v Praze-Chodově. Zúčastnění vyslechnou 3 pozvané přednášky a 132 přijatých přednášek (z 588 přihlášených), na 52 posterech budou představeny další důležité výsledky, je na pořadu 15 dílen (workshopů) zaměřených na jednotlivé tematické oblasti nebo na nejaktuálnější výzkumná témata a pět tzv. tematických „škol“ především pro mladé badatele.
Ke kongresu jsou také přičleněny dvě speciální konference, jedna o metodách a postupech automatické analýzy větné struktury přirozeného jazyka a druhá o statistických metodách užívaných při zpracování přirozeného jazyka.
Webová adresa kongresu: http://www.acl2007.org
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.